"İçme suyu arıtma projesi hakkında"

875

İçme suyu arıtma tesisi projesi ihale aşamasına geldi

Son zamanlarda ilçemiz içme sularında görülen ve şikâyetlere neden olan bulanıklık sorunu İçme Suyu Arıtma Tesisi projesiyle çözülecek.

Proje çalışmaları tamamlanan arıtma tesisinin ihalesi önümüzdeki ay yapılarak 5 ay içinde de devreye alınacak.

Proje yaklaşık 15 milyon liraya mal olacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Belediye Başkanımız Recep Yakar, Son aylarda içme sularında görülen bulanıklık sorununun, ilçeye içme suyu sağladığımız bazı kuyularda zengin yeraltı minerallerinden olan demir ve mangan oranının yükselmesinden kaynaklandığını tespit ettik. Yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda çözümün arıtma tesisi kurulması olduğuna karar vererek hemen harekete geçtik. Bu amaçla Pazarsuyu/Güzelyalı bölgesinde 2.5 dönümlük bir alanı kurulacak arıtma tesisine tahsis ederek proje çalışmalarını tamamladık. Aralık ayı içinde halesini yapacağımız arıtma tesisi 5 gibi kısa bir sürede tamamlanarak devreye alınacak ve suyla ilgili tüm sıkıntılar son bulacaktır. İçme suyu arıtma tesisi yaklaşık 15 milyon liraya mal olacak. İlçemize ve halkımıza temiz ve sağlıklı su verebilmek için olağanüstü bir gayretle çalışıyoruz. Şimdiden hayırlı olsun dedi.


İçme suyunun tamamı arıtılacak

Yapılacak arıtma tesisi, 150/200 litre/saniye kapasiteli olup, sistemde sırası ile kaskat havalandırma, durultucu kum filtreleri yer alacak. Bu sistem ile suda istenmeyen demir-mangan arıtımı yapılacak. Son olarak dezenfeksiyon işlemleri yapılarak tamamen temizlenecek su şebekeye verilecek.

Tesisin devreye alınmasından sonra, İçme suyunda görülen renk değişimleri ve bulanıklık sorunu tamamen son bulacak. Çok yüksek kaliteli içme suyu kullanıma sunulacak ve en az 10 yıl su sıkıntısı yaşanmayacak. Devamında ise Giresun İli ile ortak başlanan içme suyu temini ve arıtma tesisi projesiyle entegre olunacak. Mevsimsel su sıkıntıları da son bulacak.
Giriş: 29 Kasım 2020 | Güncelleme: 12 Mart 2021 | Okunma: 875


Kaynak:
Bu karekodu kullanarak haberi telefonunuzda görebilir ve paylaşabilirsiniz.