Rüyada Yatmak Ne Anlama Gelir?

860

Rüyada yatmak genel tabirle Rüyayı gören kişi için hayır elde edeceğine, hayır ve bereket sahibi olacağına bazen de borç içine gireceğine veya endişe ve vesveselere delalet eder. Rüyada yattığını görmek genel anlamda hayra yorumlanmaktadır. Fakat rüyada yalnız veya biriyle yatmak farlı anlama gelmektedir.


Kişinin rüyasında kendisini yatarken görmesi, çalışkanlığa ve iş sahibi olunmaya; yatmak, hayra ve kurtuluşa, bekar kız için evlenmeye, salih ve alim kulun yatması hayırlı yolculuğa, delalet etmektedir. Rüyada tanımadığı biriyle yatmak, o kimseden bir iyilik görmeye, hayır elde etmeye işarettir.


İnsanların iyi bildiği biriyle yattığını görmek, iyi kimselerle düşüp kalkmaya işarettir.

 

Yabancı bir kimseyle birlikte yatmak, o yabancıdan elde edilecek hayra yorumlanır. Ölmüş biriyle yatmak borca girmeye, cin ve şeytanla yattığını görmek şerli ve kötü kimselerle düşüp kalkmaya alamet eder. Eşiyle yatmak hayır ve berekete, yalnız yatmak endişe ve vesveselere dalalet eder.


Rüyada yatmak, uzanarak yattığını görmek yol olarak yorumlanır. Rüyada bir ölüyle yattığını görmek, borca girmeye işarettir.

 

Rüyada sırtüstü yatıp uyuduğunu görmek, nüfuz ve güç sahibi olmaya işarettir. Bazen rüyada sırtüstü uzanıp uyuduğunu görmek, yapmakta olduğu işi bitirmeye, mevcut işinden ayrılmaya, gaflet içinde olmaya, bayağı durumlara düşmeye veya ölüme işarettir.

 

Rüyada sağ veya sol yanına yatmak, hayır ve esenliğe veya hastalıktan kurtulmaya işarettir.


Rüyada yüzükoyun yattığını görmek, mala, çocuğa, yer kazanmaya veya cehennem ehlinin fiillerini işlemeye işarettir.


Rüyada birçok ağacın altında sağına ve soluna yattığını görmek, neslin çok olmasına işarettir.

 

Rüyada tanımadığı biriyle yattığını görmek, o kimseden bir iyilik görmeye, hayır elde etmeye işarettir.


Rüyada eşiyle birlikte yatmak, hayır ve berekete, sevgi ve mutluluğa işarettir.


Evli birinin rüyada yalnız yattığını görmesi, kısa süreli ayrılığa, vesveseye veya endişeye işarettir.

 

Bekâr birinin tanımadığı bir kadınla yattığını görmesi, onunla evlenmesine, kadın yaşlı ise, onun kızı veya akrabalarından bir hanımla evlenmesine işarettir. Yatma rüyası, gaflete ve haylazlığa da işaret eder.


"Rüyada yatmak", diğer rüyalarda da görüldüğü gibi kişiye ve durumuna göre çeşitli çağrışımlar yapmaktadır. Rüyada ahırda, fırında, karda, ranzada, odada, yatakta gibi yatmak şeklinde rüyalar görürüz. Yatmak rüyası görülme şekline göre bazen gaflet içinde bulunmaya, malın habersiz elden çıkmasına; bazen da tembelliğe, hayırlı bir işe başlamaya yorumlanır. Kimi zaman sinirlerin bozulmasına; kimi zamanda, kötü yola sapmaya, işini ihmâl etmeye işaret sayılır.


Bir kimse rüyada mezarda yattığını görse, yakın birisinin ölüm haberini alacağına işaret eder. Eğer iş yerinde yattığını görürse, o kimsenin kendisi hakkında kurulan tuzaklardan habersiz olduğuna, işini kaybedeceğine hükmedilir. Şayet evinde uyuduğunu görür ise, düşmanına karşı gaflet içinde bulunduğuna işarettir. Yahut malının kendisinden habersiz elden çıkmasına yorumlanır.

 

Bir kimse rüyada sırt üstü yattığını görse, rüya sahibinin horlanacağına işaret eder. Eğer sağ tarafına dönerek yattığını görürse, o kimsenin hayırlı bir işe başlayacağına ve çok kişinin gönül hoşnutluğunu alacağına hükmedilir. Şayet sol yanı üzerine yattığını görür ise, rüya sahibinin işinden zarar edeceğine işaret sayılır. Rüyada yüzükoyun yatmak ise, uygunsuz bir duruma düşeceğine işarettir.


Bir kimse rüyada uyuklamak üzere olduğunu görse, rüya sahibinin korkusu varsa, korkudan kurtulacağına işaret eder. Asi olan bir kimse bu tür bir rüya görürse, o kimsenin tövbe edeceğine hükmedilir. Eğer yoksul bir kimse aynı rüyayı görürse, rüyayı görenin zengin olacağına yorumlanır. Zengin bir kimsenin bu tür bir rüya görmesi ise, fakirliğe işarettir.


Rüyada yatmak bazı yorumcular tarafından rahatlığa işaret sayılmıştır. Kimi yorumcular da gaflet olarak tanımlamışlardır. Kimileri de fesadlığa yorumlamışlardır.


Hasta bir kimse rüyada yattığını görse, rüya sahibinin iyileşeceğine işaret eder. Eğer görevde bulunan bir kimse yattığını görürse, o kimsenin başına güzel durumların geleceğine işarettir.