Tirebolu İlçesi Sekü Köyü


1583

Tirebolu ilçesine bağlı bir köydür.

Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında birçok bilgi vardır. Köyün adının temeli latinceden gelmektedir. 16. ve 17. Yy’dan sonra Harşıt çayı üzerinden at ve katır gibi hayvanlar yardımıyla ticaret yapanlar Tirebolu’dan çıktıktan sonra ilk mola (konaklama)yeri olarak kullanmışlar ayrıca diğer 10-15 arasındaki yazın yaylalara giden köylerin ortak geçiş yolu olması köyün bilinen en eski özelliklerindendir. Tirebolu-Harşıt karayolu açılmadan önce, Harşıt Görele yolu Sekü-Çınarcık Kestanebeli üzerinden yapılmaktada olup zamanla değerini kaybetmiştir.

Harşıt Vadisinin Rus işgali (1916-1918) Yıllarında Çınarçık Mahallesi Kestaneselinden işgal olmuştur. İşgal yıllarında Türk askerleri büyük direnç göstermiş şehitler vermiştir. Çınarçık Mahallesinde Türk askeri şehitleri vardır.

Köyün gelenek, görenekleri vadinin diğer köyleri ile ortak özellik taşır. Horon köyün ve yörenin temel ortak geleneklerindendir. Köyün Yemekleri ise komşu köylerle aynı özellikleri taşımaktadır. Başta Karalâhana çorbası vazgeçilmez yemek türüdür.

Yazları yaylalara giderek yayla şenliklerine katılırlar. 

Sekü Köyünün Nüfusu,

Erkek: 206

Kadın:218

Toplam:424

Köy,

Giresun iline 62 km

Tirebolu ilçesine 22 km uzaklıktadır. 

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün ilçe ile ulaşımını sağlayan yol asfalt olup iç ulaşımı sağlayan yollar topraktır. Köyde elektrik vardır.

Kaynak: Harşitvadisi