"Şeyh-i Şirani Hazretleri Şiran'da anlatıldı"

Gümüşhane'nin Şiran ilçesinde Kaymakamlık ve Belediye Başkanlığının ortaklaşa düzenlediği Şiran dan Doğan Veli Şeyh-i Şirani hazretlerinin hayatını anlatan konferans düzenledi.

604

Şiran Halk Eğitim Merkezi toplantı salonunda düzenlenen konferansa Şiran Kaymakamı Yasin Gürkan, Şiran Belediye Başkanı Mutlu Özel, Şiran Adliyesi Hakimleri Burcu Kepez, Gökmen Doğan, Savcı Abdüssamed Yılmaz,  Gümüşhane Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selami Şimşek, Gümüşhane Müftüsü Dr. Mehmet Sırrı Şık, Müftü Yardımcısı Sümeyra Benzauine, Kelkit Müftüsü Dursun Boz, kurum müdürleri, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Şiran İlçesinde Şeyh-i Şîrâni, Alucra İlçesinde Kara Şeyh olarak bilinirken diğer il ve ilçelerde Çorumi Hacı Mustafa Efendi olarak veya Rumi Faruk-i Şirani olarak da tanınan Şeyh-i Şirani hazretlerinin hayatı hakkında İlçe Belediye Başkanı Mutlu Özel, İlçe Kaymakamı Yasin Gürkan, Gümüşhane Müftüsü Dr. Mehmet Sırrı Şık ve Gümüşhane Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selami Şimşek konuşma gerçekleştirdi. 

Yani insan-ı kamil, kamil insanlar yetiştirilmiş, cemiyetimiz bu kamil insanlardan, kemalde fertlerden teşekkül etmişti.

Şiran Kaymakamı Yasin Gürkan, konferansta yaptığı konuşmada Ecdadımız İslâmiyeti kabul ettikten sonra Kurânî kaynaklardan beslenen bir medeniyet tasavvuru ortaya koydu. Bu medeniyet tasavvurunun merkezinde ve temelinde de insan var. Ve o insanlar ilimde, irfanda birçok keşiflere imza atmışlar, tıbta, hukukta pek çok dalda Avrupa başta olmak üzere dünyadaki üniversitelerde asırlarca okutulan eserler kaleme almışlar böylece garbı batıyı uyandırıp aydınlatmışlar, onların kurduğu ordular kendisinden kat kat büyük kuvvetleri bozguna uğratarak sayısız zaferler kazanmışlar, çağ kapayıp çağ açmışlardı dedi. 

Bir kişinin hali, bin kişinin kalinden (sözünden) daha güzeldir.

Konferansa konuşmacı olarak katılan Gümüşhane Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selami Şimşek ise Şeyh-i Şirani hazretlerinin hayatını ve yaşantısını detaylı bir şekilde anlatarak, Tüm hayatını ilme ve Allah yoluna adayan Şeyh-i Şirani hazretlerinin hayatını örnek alarak, bu değerlerimize sahip çıkıp bizden sonraki gelecek nesillere aktarmamız boynumuzun borcudur diye konuştu.Giriş: 01 Kasım 2021 | Güncelleme: 01 Kasım 2021 | Okunma: 604


Kaynak: gumushane.gen.tr
Bu karekodu kullanarak haberi telefonunuzda görebilir ve paylaşabilirsiniz.