"Öztürk'ten Bireysel Emeklilik (BES) Açıklaması"

AK Parti Giresun Milletvekili, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Üyesi Cemal Öztürk'ün teklif sahibi olduğu, Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi'nin görüşmelerine TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'nda başlandı.

197

Teklifin ilk imza sahibi olan Milletvekili Öztürk, memur ve emekliye ek zam, bireysel emeklilikte devlet katkısının yüzde 25'ten yüzde 30'a çıkarılması ve TL finansal araçlara talebin artırılması gibi düzenlemeleri de içeren kanun teklifine ilişkin komisyonda bir sunum yaptı. Öztürk açıklamasında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın detaylarını kamuoyu ile paylaştığı, Türkiye Ekonomi Modeli'nin temelinin yatırım, üretim, istihdam ve ihracatın artırılmasına dayandığını anımsattı.

Türkiye'nin önüne çıkan tarihi fırsatı değerlendirip, küresel çapta üretim ve tedarik merkezi olma potansiyelini öne çıkararak, lojistik altyapısından, üretim kapasitesinden, ihracat ve doğrudan yabancı yatırım çekme kabiliyetinden yararlanacağını vurgulayan Öztürk, Amaçlanan temel hedeflere ulaşmak için öncelikli olarak makro ekonomik istikrarı sağlayacak, yüksek katma değerli yatırımları teşvik ederek üretimin, ihracatın ve istihdamın arttırılması gerekiyor. Bu suretle cari açık sorununun kalıcı olarak çözülmesi, orta gelir tuzağından uzaklaşılması, küresel değer zincirlerinde üst sıralara çıkılması hedefleniyor diye konuştu.

Milletvekili Öztürk konuşmasının devamında, ‘Kanun teklifimizle, Bireysel Emeklilikte devlet katkısı yüzde 25'ten yüzde 30'a çıkarılıyor ve belli harcamalar için kısmi kullanım hakkı geliyor. Kur Korumalı Mevduat yasal güvenceye kavuşuyor. Kamu ile sözleşmelere ek fiyat farkı ve/veya sözleşmenin devredilmesi imkânı getiriliyor. Emekli aylığı alt limiti 1500 Liradan 2500 Liraya çıkarılıyor. Kamu görevlilerinin toplu sözleşmede yüzde 5 olan artış oranı yüzde 7,5 oluyor, böylece toplamda yüzde 30'u aşan artış sağlanıyor. İhracatçı kurumlar ile sanayi sicil belgeli üreticilere kurumlar vergisinde 1 puanlık indirim geliyor. Türk lirası bazlı yatırım fonlarından elde edilen kar payları kurumlar vergisi istisnası kapsamına alınıyor dedi.

Öztürk, AK Parti hükümetleri döneminde çalışanların ve emeklilerin daima yanında olduklarını, refah düzeylerini artıran birçok düzenlemeyi hayata geçirdiklerini dile getirerek, teklifle, emeklilere verilecek gelir ve aylıkların 2.500 TL'nin altında olmamasının sağlandığını vurguladı.

Ayrıca, 5,8 milyon kamu görevlisinin tamamı ile memur emeklilerine yapılacak ek zam tutarı ile ilgili düzenlemenin de teklifte yer aldığına dikkati çeken Öztürk, merkez bankaları arasında kurulan ilişkilerin işin gerektirdiği diplomatik hassasiyet ve ekonomik güven temelinde yürütülmesini teminen, diğer merkez bankalarının banka nezdindeki para, alacak, mal, hak ve varlıklarının haczedilememesi yönünde düzenlemelerin de önerildiğini söyledi.

Kanun Teklifinin Plan ve Bütçe Komisyonu’ndaki görüşmelerinin tamamlanmasının ardından, önümüzdeki hafta içerisinde TBMM Genel Kurulunda görüşülüp, yasalaşması bekleniyor.Giriş: 07 Ocak 2022 | Güncelleme: 07 Ocak 2022 | Okunma: 197


Kaynak: Cemal Öztürk
Bu karekodu kullanarak haberi telefonunuzda görebilir ve paylaşabilirsiniz.