Ketençukuru Köyü


1713

Ketençukuru Köyü Tirebolu ilçesine bağlı bir köydür.

Ketençukuru Köyü Tirebolu ilçesine bağlı bir köydür.

Köyde bir çoban koyunları otlatırken zehirli bir keten çukurunun içine girmiştir ondan beri köyün adı Ketençukuru dur. Bir başka rivayette, köye hayvan otlatmaya gelen bir çobanın Burası çok çukurlu ve hep keten ağusu (zehir) var demesiyle köyün isminin Ketençukuru olduğudur.

Köyün kendine özgü bazı yemekleri fasulye turşusu, dikenucu yemeği, çoban kavurmadır. Ancak bu bölgede de daha çok Karadeniz bölgesine özgü yemekler yapılmaktadır. Köyün gelenekleri ise düğünlerde Giresun karşılaması oynanır ve köye gelin gelenlerin başına fındık, şeker ve para konulur. Tabii ki bu köyde de her Karadeniz köyü gibi kemençe çalınır, horon tepilir.

Ketençukuru Köyünün Nüfusu,

Erkek Nüfusu: 143

Kadın Nüfusu:  123

Toplam Nüfus: 266

Tirebolu ilçesine 17 km.

 Giresun iline 62 km uzaklıktadır. 

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köy halkının çoğunluğu gurbetçidir.

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarımsal olarak en yaygın fındık üretimidir. Bunun yanı sıra yaygın olarak ceviz ve incir ağaçları vardır. Fakat köyde her türden meyve ağaçları da görülebilir.

Köyde ilköğretim okulu vardır ancak öğrenci yetersizliğinden kapanmış olup eğitim taşımalı sistem ile devam etmektedir. Köyün içme suyu şebekesi vardır. 

Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik, internet ve sabit telefon vardır.

Kaynak: Harşit Vadisi