En İyi 20 Film


Tüm zamanların en iyi filmlerinden oluşan 20 filmi sizin için hazırladık. Listemiz, kullanıcı oylarıyla belirlenen IMDB listesine göre düzenlenmiştir. Her türden filmin bulunduğu listemizdeki filmlerin seçimi, gişe hasılatı, aldığı ödüller gibi kriterlere bağlı olmadan tamamen kullanıcıların oylarına bağlı şekilde gerçekleştirilmektedir. İşte o filmler...

Tüm zamanların en iyi filmlerinden! İşte izlenmesi gereken 20 film

Matrix, Baba, Forest Gump, Er Ryan’ı Kurtarmak listede öne çıkan filmlerden sadece dördü. Efsane diyebileceğimiz en iyi 20

film arasında neler yok ki... Gelin en iyi filmler listesine bir göz atalım.


Esaretin Bedeli


esaretin-bedeli-298 Stephen King’in bilim kurgu olmayan ender senaryolarından biri olan "Esaretin Bedeli" Tüm zamanların en mükemmel hapishaneden kaçış öyküsü olarak karşımıza çıkıyor. Yayınlandığı yıldan bu yana Oscar almamış olmasına rağmen, izleyici tarafından en çok sevilen filmlerin ilk sırasında geliyor.

Baba


the-godfather Francis Ford Coppola’ nın yönetmenliğinde, İtalyan Mafya’sının en gerçekçi hikayesini izlediğimiz film, eşsiz bir oyuncu kadrosuna sahip. Film vizyona girdiği 1972 yılından bu yana tüm zamanların en sevilen filmlerinin ilk sıralarında yer alıyor.

Baba 2


Baba2 Uzun hikayenin ancak bölünerek yansıtılması gerekmesi üzerine, ilk filmin devamı niteliğinde çekilen Baba 2’de hikayeye kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Kara Şövalye


Kara sovalye Cristopher Nolan’ın yönetmenliğinde çekilmiş olan Batman, diğer çekilen tüm Batman filmlerini de geride bırakarak, tüm zamanların en iyi filmleri arasına girmiş durumda.

Pulp Fiction


Pulp Fiction Yayınlandığı 1994 yılında her türlü devrime neden olmuş film, Quentin Tarantino’nun dehasının en önemli eseri olmaya devam ediyor ve aynı zamanda izleyicilerinde favori filmlerinden biri durumunda.

Schindler’in Listesi


Schindlerin Listesi Dahi yönetmen Stephen Spielberg’in en önemli filmlerinden olan "Schindler’in Listesi", II. Dünya Savaşı’nda yaşanan soykırımı tüm çıplaklığıyla sergileyen çok çarpıcı ve güçlü bir öyküye sahip.

12 Öfkeli Adam


12 ofkeli Adam Yayınlandığı yıl olan 1957 tarihinden itibaren, sinema izleyicileri arasında en popüler filmler arasında yer almaya devam eden "12 Öfkeli Adam", daha uzun yıllar bu başarıyı göstermeye devam edecek gibi görünüyor.

Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü


Yüzüklerin Efendisi Kralın Dönüşü J.R.R. Tolkien’in eşsiz eseri "Yüzüklerin Efendisi" romanının, beyazperde uyarlaması ancak bir üçlemeye sığabildi. Serinin son filmi olan Kralın Dönüşü, tüm zamanların en iyi filmleri listesinde sekizinci sırada yer alıyor.

İyi, Kötü, Çirkin


İyi, Kötü, Çirkin Sergio Leone’nin yönetmenliğinde çekilmiş olan bir dizi Spagetti Western filminin en iyilerinden olan "İyi, Kötü, Çirkin" sinema tarihinin en önemli Western filmi olmakla birlikte, tüm zamanlar listesinde 1966 yılından bu yana ilk on içerisinde yer alıyor.

Dövüş Kulübü


Dövüş_Kulübü David Fincher’ın yönetmenliğinde, benzersiz bir sinema dünyasına adım atan izleyici, filmin yayınlandığı 1999 yılından bu yana Dövüş Kulübü'nün en iyi filmler listesinin ilk sıralarında yer almasını sağlıyor.

Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği


Yüzüklerin Efendisi Yüzük Kardeşliği Serinin ilk filmi olan "Yüzük Kardeşliği" efsaneler dünyasının kapısını aralıyor ve en iyi filmler listesinde ilk sıralarda yer almaya devam ediyor.

Yıldız Savaşları İmparator


Yıldız Savaşları İmparator Efsane film serisinin 1980 yılında yayınlanmış, 2. filmi olan bu film, izleyicileri bambaşka bir dünyaya sürüklüyor.

Forest Gump


forrest-gump Robert Zemeckis’in yönetmenliğinin, benzersiz sunumuyla, sıcak ve bir o kadar ilginç bir yaşam öyküsüni izliyoruz.

Başlangıç


Başlangıç Cristopher Nolan’ın yönetmenliğinde, rüyaların dünyasına adım atıyoruz ve eşsiz bir Fantastik/Bilim-Kurgu hikayesine tanık oluyoruz.

Guguk Kuşu


Guguk Kuşu Milos Forman’ın eşsiz yönetmenliği ile Jack Nicholson’ın güçlü oyunculuğu, filmin tüm zamanların en sevilen filmlerinden biri olmasını sağlamış.

Yüzüklerin Efendisi İki Kule


Yüzüklerin Efendisi İki Kule Üçlemenin ikinci filmi olan "Kule", tüm zamanların en iyi filmleri arasında 16. sırada yer alıyor.

Sıkı Dostlar


Sıkı Dostlar Martin Scorsese’nin yönetmenliğinin izleyiciye sunduğu birçok filmden biri olan "Sıkı Dostlar", 1990 yılında yayınlandığından bu yana, izleyici tarafından en çok sevilen filmler arasında yer alıyor.

Matrix


Matrix Bilim/Kurgu türünün en iyi örneklerinden biri olan "Matrix" kısa kelimelerle anlatılabilecek bir film değil. Mutlaka izlenmesi gereken bir üçleme olan film serisi, tüm zamanların en iyi filmleri arasında hep üst sıralarda yer alıyor.

Yedi Samuray Kanlı Pirinç


Yedi Samuray Kanlı Pirinç Sinema dehası olarak anılan Japon yönetmen Akira Kurosowa’nın en önemli filmlerinden biri olan "Yedi samuray" yayınlandığı 1954 yılından bu yana, kendisinden sonra çekilen pek çok filme esin kaynağı olmuş durumda.

Yıldız Savaşları


Yıldız Savaşları George Lucas’ın fantastik dünyası "Yıldız Savaşları" efsanesini başlatan ilk film olan "İmparator", 1977 yılından bu yana en iyi gişe hasılatı yakalayan filmdir ve en çok sevilen filmlerden olmaya devam etmektedir. Üçleme olarak yayınlanan film serisi, daha sonra çekilen ikinci bir üçleme ile 6 film olmuş, şimdilerde çekilen üçüncü bir üçlemeyle ise 9 filme uzayacaktır.


Kaynak: