"İmam Hatip Liselerinden Mezun Hafız Öğrencilere Müjde"

2021 Yılında bir üst öğrenime yerleşecek olan hafız öğrencilere müjde geldi.

882

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığı (ÖSYM) tarafından bir üst öğrenime geçecek hafız öğrencilere yönelik yaklaşık yüzde 10 ek kontenjan hakkı verildi.

ÖSYM tarafından 2021-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu yayımlandı. Yayımlanan kılavuza göre, 2021 yılında üniversitelere yerleşecek olan hafız öğrencilere, İslami İlimler ve İlahiyat Fakültelerine yerleşmeleri için yüzde 10 ek kontenjan verildi. Okul türü kodu 51023 ve alan kodu 6060 olan Anadolu imam hatip lisesi mezunu hafız öğrenciler ile imam hatip lisesi mezunu hafızlık belgesine sahip öğrenciler İlahiyat ve İslami İlimler Faküllerinde belirtilen ek kontenjanlara öncelikli olarak yerleştirilecektir.

Yıllarını vererek Allah (cc)'nün kitabını ezberleyen Hafız gençlerimizin tefsir, hadis, kelam, akaid gibi İslami İlimler alanında ilave kontenjan ile öğrenim hakkı verilmesi oldukça sevindiricidir. 

Ensar Vakfı' milli ve manevi temel esasların kadim savunucusu ve İslami ilimlerin gelişmesi ve kapasitesinin genişletilmesinde öncü bir STK'dır. Vakfın Giresun Şubesi olarak bu sevindirici haberi halkımızla paylaşmaktan onur duyuyoruz. Hafız öğrencilerimizi kendilerine tanınan bu haklardan yararlanmaya davet ediyoruz. 

Diğer taraftan, Yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim ve Hadis-i Şeriflerin daha doğru ve kolay anlaşılması için Üniversite ve Fakülte yönetimleri tarafından, ilahiyat ve İslami ilimler fakültesi lisans mezunlarına yönelik disiplinler arası (Edebiyat, Temel Tıp, Astronomi, Fizik, Kimya, Tarih, Coğrafya ve diğer Doğa Bilimleri alanlarında) lisansüstü eğitim imkanlarının artırılmasına yönelik alt yapı çalışmalarının başlatılmasının kaçınılmaz olduğunu düşünüyoruz. 

Bu vesile ile İslami ilimlerin kapasitelerinin artırılması ve kolaylaştırılmasına yönelik çalışmaları olumlu buluyor, katkısı olan tüm bürokrat ve siyasilerimize teşekkür ediyoruz.Giriş: 27 Temmuz 2021 | Güncelleme: 27 Temmuz 2021 | Okunma: 882


Kaynak: Seyfi GÖKTEKİN Ensar Vakfı Giresun Şube Başkanı
Bu karekodu kullanarak haberi telefonunuzda görebilir ve paylaşabilirsiniz.