"Boztekke'de Yol Çökmesi"

Giresun Merkez'e bağlı Boztekke Köyü'nü sahile bağlayan ana yolda uzun zamandır yaşanan yol çökmesi bu yolu kullanan sürücüler ve civardaki evler için tehlike saçıyor.

628

Karadeniz Bölgesi'nde çok sık rastlanan toprak kayması olaylarına bir yenisi de Giresun Merkez'e bağlı Boztekke Köyü de eklendi. Boztekke Köyü 207 Nolu gurup yolu (Boztekke Köyü, Darı Köyü, Yaykınlık Köyü, Bektaş Yaylası Yolu) üzerinde yaşanan toprak kayması olayından dolayı asfalt yolun bir tarafında yükselti oluşurken, bir tarafında da ciddi derecede çökmeler gözleniyor.

Boztekke Köyü Cami Mahallesi'nde bir viraja denk gelen bölgedeki toprak kayması olayından dolayı yolda yaşanan yapısal bozuklukları, özellikle bu viraja biraz hızlı giren sürücüler fark etmekte zorlanıyor ve kaza tehlikesi atlatıyorlar. Yoldaki çökmeler için herhangi bir trafik uyarı işaretinin olmadığı bölgede ciddi hasarlı ya da yaralanmalı kazalar yaşanabilecek olması endişe yaratırken, bu bölgedeki asfaltın daha önceki toprak kaymalarından dolayı yakın bir tarihte tamirat yapılarak asfaltlandığı dikkat çekiyor. Devam eden yol çökmeleri ise yapılan bu çalışmaların işe yaramamasına yol açıyor.

Boztekke Köyü Cami Mahallesi'nde yaşayan vatandaşlardan aldığımız bilgiye yaklaşık 50 yıl önce patika bir yol olan asfalt yolun bu bölümünde su kaynağı olduğundan dolayı yolda çökmeler ve toprak kaymaları yaşanıyor. Daha önceden mühendisler tarafından incelenen bu bölge afet alanı ilan edilmiş ancak yıllardır devam eden bu sorunun çözümü için ise kalıcı bir çare henüz bulunamamış. Ayrıca bu bölgenin hemen aşağısındaki bazı evlerin güvenlik gerekçesiyle boşaltıldığı da öğrenilen bilgiler arasında. Yaşanan bu toprak kayması ve yol çökmeleri için yetkili kurum ve kişilerin bir an evvel bu bölgede teknik inceleme başlatmaları ve güvenlik önlemlerini bir an önce alması gerekiyor.

Giresun İl Genel Meclisi'nin 2020 Yılı Temmuz ayı toplantısında yol çökmesi yaşanan bu bölge için önerge verilmişti. Bu konu hakkında şu bilgilere ulaşıldı: İl Genel Meclis üyesi Mustafa Yıldız ve arkadaşları tarafından müşterek imzalı İl Genel Meclis Başkanlığı'na verilen önergede, İlimiz Boztekke Köyü 207 Nolu gurup yolu (Boztekke Köyü, Darı Köyü, Yaykınlık Köyü, Bektaş Yaylası Yolu) üzerinde Cami Mahallesi Mevkii'nde yol üzerinde çökmeler meydana geldiği ile ilgili Afet Erozyon Kontrol Komisyonunca hazırlanan raporun görüşülmesi.Giriş: 01 Mart 2022 | Güncelleme: 01 Mart 2022 | Okunma: 628


Kaynak: Fatma Bulduk Uğurlu
Bu karekodu kullanarak haberi telefonunuzda görebilir ve paylaşabilirsiniz.