"TÜRMOB Denetleme Kurulunda Neler Oluyor"

16 Ekim Pazar günü yapılan TÜRMOB Genel Kurulunda yapılan seçimler sonucunda açıklanan sonuçlara yapılan itirazlar 4 Kasım günü sonuçlanmasına rağmen bugüne kadar denetleme kurulunda kurul başkanı seçilemedi.

170

Esasında yönetmelik çok açık olmasına ve seçilen YMM tek ise kurulun başkanı olur demesine rağmen TÜRMOB sitesinde seçilen üyelerin tamamı kurul üyesi sıfatıyla görülüyor. Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz SMMM İbrahim Balcıoğlu Konu çok açık denetleme kuruluna seçilen YMM tek ise o kurulun başkanıdır. Birden fazla YMM seçildi ise gizli oyla biri başkan seçilir. Konuyla ilgili düzenleme bence anayasa, yasa ve insan haklarına aykırı olarak düzenlenmiştir. Meslek camiasında azınlık bir gruba mesleği yönetme hakkı verilmiştir. Bu üçüncü dünya ülkelerinde bile olmayan bir düzenlemedir. Böyle bir düzenleme ile oligarşik bir yapı öngörülmüştür. 33 yıldır bu yasa ve yönetmeliklerle mesleği dikensiz gül bahçesi gibi yönetenler ilk defa gerçekle yüz yüze gelmişlerdir. İlk defa ikinin birden küçük olduğu durumla karşılaşanlar şimdi ne yapacaklarını bilmiyorlar. Yapılan işlem kanuni bir kurulu çalışamaz hale getirmektir. Derhal denetleme kurulu başkanı ilan edilmeli ve kurul çalışır hale getirilmelidir. Kurul çalışamaz halde bırakılırsa seçilen arkadaşlar suç duyurusunda bulunmalıdır dedi.

Gelinen bu noktada denetleme kuruluna seçilen YMM Kemal Tığoğulları, SMMM Mehmet Erkan Azizoğlu ve Ömer Faruk Tokgöz'ün görüşleri merak ediliyor. Giriş: 14 Aralık 2022 | Güncelleme: 14 Aralık 2022 | Okunma: 170


Kaynak: İbrahim Balcıoğlu
Bu karekodu kullanarak haberi telefonunuzda görebilir ve paylaşabilirsiniz.