"Turizm Tanıtma Derneği Kültür Merkezi Basın Açıklaması"

Giresun'un pek çok alandaki hizmet eksikliklerini zaman zaman dile getiriyor, görüş ve önerilerimizle ilgili, yetkili kişilerin, yerel yöneticilerin, basın yoluyla kamuoyunun ve ilimizi temsil eden milletvekillerinin bilgilerine sunuyoruz.

181

Üzerinde durduğumuz en önemli konulardan birisi de Giresun'da bir kültür ve sanat merkezi olmamasıdır. Amacımız ve beklentimiz kentin ihtiyaçlarına uygun büyüklükte kullanışlı bir merkezdir. Ancak malesef bugüne kadar bu eksikliği giderici yönde bir adım atılamamıştır. 

KÜLTÜR MERKEZİ OLMAYAN BİR İLİZ

Giresun, kültür merkezi olmayan tek Karadeniz ilidir. Sokakbaşındaki Özel İdare'ye ait Kültür Sitesi'nin 2012 yılında yıkılarak arsasının belediyeye devredilmesinin ardından 11 yıldır bir ilimize bir merkez yapılmamış, dolayısıyla salondan, kültür-sanat etkinliklerden mahrum bırakılmıştır. Kentimizin sosyal yaşamına engel olunmuştur. İlimizde bu süre içinde uygun salon olmadığından Devlet Tiyatrosu, özel tiyatrolar, senfoni orkestraları, konser, sergi gibi etkinlikler gerçekleşmemiştir. Kentin gelişmesi durdurulmuştur. 

880 YERİNE 440 KİŞİLİK KÜLTÜR MERKEZİ YAPILMAK İSTENİYOR, YERİ UYGUN DEĞİL

Son olarak Atatürk Lisesi yerleşkesi içerisinde yıkılan bir binanın yerine yapılması düşünülen bir binaya kültür merkezi adı verilmek istenmektedir. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın resmi sitesinde 880 kişilik merkezler içinde gösterilmesine rağmen bu alana yapılacak merkez 440 kişilik olarak projelendirilmiştir. 

Başta Mimarlar Odası olamak üzere kentimizdeki herkesin karşı çıktığı bu proje üç kez ihale edilmek istenmesine rağmen ihaleye giren olmadığı için iptal edilmiştir. 

İyi ki de böyle olmuştur. Çünkü oradaki alan küçüktür, bir kültür merkezi yapılacak boyutta değildir ve yeri yanlış seçilmiştir. Kültür Merkezleri için öngörülen imar yönetmelığine uygun değildir. Projesine bakıldığında bir merkezin içinde olması gereken üniteler arsa küçüklüğü nedeniyle ya düşünülmemiş veya ebatı küçültülmüştür. İkincisi 440 kişi kapasiteli projede bu kadar kişilik bir otopark yeri gösterilmemiştir. Protokol araçlarının dışında etkinlik izlemeye gelenlerin araçlarını bırakacakları otopark olmaması, yönetmeliğe aykırıdır. Ayrıca önünden sahil yolu ve her iki tarafından bağlantı yolu geçmesi, yanında ve arka kısmında okulların, spor salonu, yüzme havuzu, rezidansi alışveriş merkezlerinin yarattığı trafik yoğunluğunun daha da artmasına neden olacak, o bölgedeki şu anda var olan trafik keşmekeşi çözümsüz hale gelecektir. 

En önemlisi de nasıl olsa yapıldı diye Giresun'a başka bir KültürMerkezi bir daha yapılmayacaktır.

Şehrin paydaşlarına, STK'larına, yerel yöneticilerine sormadan, görüş ve öneri almadan, eleştirileri dinlemeden başlatılan bu girişimi, ben yaptım oldu bitti dayatması ile düşünülmesini anlayamıyoruz.

BU PROJEDEN VAZ GEÇİLMELİ, GERÇEK BİR KÜLTÜR MERKEZİ YAPILMALI

Sonuç olarak, dar bir alana hapsedilmiş sadece bir binadan ibaret olan bir kültür merkezi istemiyoruz. Hazır ihaleler iptal edilmişken, zaman varken farklı seçenekler ve imkanlar zorlansın çare ve çözüm üretilsin istiyoruz. Kültür Bakanlığı yatırım programına uygun olarak proje yeniden değerlendirmelidir.   

İçinde her türlü kültür ve sanat etkinliğinin gerçekleştirilebileceği ses, ışık gibi teknolojilerin kullanıldığı, salonlar, sahneler ve ünitelerin, otopark ve park alanlarının olduğu, dış ve iç görünmüyle örnek bir mimari projeyle tasarlanmış, kentin prestijini yansıtan, Giresun'a yakışan, bir yerleşkesi olan Kültür Merkezi istiyoruz. 

Giresun Turizm ve Tanıtma Derneği ve Çevre ve Kültür Derneği olarak, ilimizi temsil eden milletvekillerine, Vali ve belediye başkanına, siyasi partilere ve ilgili kurum ve kuruluşlara çağrıda bulunuyoruz, bu projeden acil olarak vaz geçilmeli ve gerçek bir kültür merkezi yapılması için arayış içinde olunmalıdır. 

 N. Uğur Karaibrahimoğlu 

 Giresun Turizm ve Tanıtma Derneği  Başkanı Giresun Çevre ve Kültür Derneği Başkanı Giriş: 23 Ocak 2023 | Güncelleme: 23 Ocak 2023 | Okunma: 181


Kaynak: Giresun Turizm Tanıtma Dermeği
Bu karekodu kullanarak haberi telefonunuzda görebilir ve paylaşabilirsiniz.