Rüyada Yelken Görmek Ne Anlama Gelir?

519

Rüyada yelken görmek saltanata, izzet ve şerefe, Rüya sahibinin rızık talebine, eğer siz bekarsanız nikâh için hazırlanmaya delalet eder.

 

Rüyada yelken ayrıca saltanata, izzet ve şerefe, rızık için çalışmaya, sahilde yaşayanlar için balık avlamaya işaret etmektedir.


Rüyada yelken açıp, denizlerde dolaştığınızı gördüyseniz, hayatta büyük başarı elde edeceğiniz ve çok mutlu olacağınız anlamına gelir.

 

Bir başka rivayete göre de: Rüyada yelken görmek, saltanattır. Yelken kişinin umutlarının ve hayallerinin gerçekleşeceğini işaret eder.


Rüyada bir yelkenli kullandığını veya yelkenli bir geminin içinde bulunduğunu görmek, bir devlet dairesinde bir işi bulunduğuna işarettir.


Yelkenlerin şiştiğini görmek, o isin iyi bir şekilde sonuçlanacağını, pörsük olması, kötü şekilde sonuçlanacağını gösterir.

 

Rüyada yelken kullandığını görmek, tüccar ise islerinin yolunda olduğuna ve kazancının artacağına delalet eder.


Rüyada kendisi için yelken yapıldığını gören kimse, saltanat, izzet ve şerefe erişir.

 

Halid'ül Isfahani demiştir ki: Denizde yelkenleri açılmış gemi gören, halk arasında güzel bir şöhret sahibi olur. Yelkenleri kapalı ve bağlı görmek; bunun tersidir.


Yelkenleri kendi eliyle açan, iyi bir ün kazanmak için hayırlı amellerde bulunur ve halka yardımcı olur. Yelkenleri kendi eliyle toplayan kötü fiilleri sebebiyle itibarını kaybeder.


Kirmani'ye göre rüyada yelken görmek; günahlardan kurtulmaya işarettir. Bazı tabirciler yelkeni, geminin hareketinin ana unsuru olmasından dolayı mal ile tabir etmişlerdir. Yelken açtığını görenin, kazanç sağlamak üzere bir işe teşebbüs edeceğini söylemişlerdir.

 

Açtığı yelkenin rüzgârla dolup şiştiğini gören, başladığı işte muvaffak olup, mal biriktirir. Yelkenin rüzgârla kâh dolup, kâh söndüğünü gören; bazen kazanır, bazen kaybeder. Şişkin haldeki yelkenin birden boşaldığını görenin, malı elinden gider.


Gemide açtığı yelkeni iyi idare eden; işlerini ve Ailesini güzel yönetir. Rüya sahibi tüccar ise, alış verişleri düzgün olur. Yelkeni iyi idare edememek, bu yorumun aksidir.


Halid El Isfahani ye göre; rüyada, geminin yelkenlerinin açak olmasi, rüya sahibinin halk arasinda ünlü bir kisi ve söz sahibi olduguna isarettir. Yelkenleri toplu ve bagli görmek, bu rüyanin aksinedir.


Kendi eliyle yelkenleri açtigini görmek, ün kazanmak için hayirli isler yapmak istegine ve halka yardimda bulunacagi na; yelkenleri kendi eliyle topladigini görmek, fena ve gereksiz bir is ile eski ününü halk arasinda kaybettigine delalet eder.


Kirmani'ye göre; bir kimsenin rüyasinda yelken açtigini görmek, günahlarindan kurtulmasina isarettir. Yelken, geminin gi disine sebep oldugu gibi mal da insanin hareketinin ölçüsü oldugu için yelken açmayi mal ile tabir edenler de vardir. Açtigi yelkenin rüzgarla doldugunu gören, kazanç için bir ise baslar ve kazandigi parayi da biriktirir. Yelkenin rüzgarla bazen dolup bazen bosaldi gini görmek, bazen kazanca, bazen de zarara isarettir. Dolu ve sis kin bir yelkenin birdenbire bosaldigini görmek, rüya sahibinin malinin elinden gidecegine delalet eder. Gemide bir yelken açip bunu iyi idare ettigini gören, evini, isle rini iyi idare eder. Eger tüccar ise alis verisinde intizam olur. Açtigi yelkeni iyi yönetmedigini gören, islerinde de basarili olamiyor demektir.


Ebu Said El Vaiz e göre; rüyasinda yelkenin parçalandigini görmek, rüya sahibinin islerinin karisacagina, yelkenin delinip rüzgari tutmaz oldugunu görmek, bir hastalik veya bir felaket yü zünden para harcayacagina; yelken yaptigini ve yeniden diktigini, yelkeni tamir ve yamadigini görmek; bozulan islerinin düzelecegine ve çalisirsa basarili olacagina delalet eder.