Rüyada Vadi Görmek

402

Rüyada vadi görmek; ululuk, ihtişam, mal, nimet, ticaret, yöneticilik, zafer, ilim, hac ve melike; ağaçlı vadi görmek, kadri yüce birinden dünyalık edinmeye, hayır ve menfaate ermeye; ağaçsız ve çıplak vadi üzüntü ve mahrumiyete delalet eder.
Rüyada bir vadide kaybolmak, vefat etmeye; büyük vadide vezire (başbakana); yemyeşil ve sulak vadi hayra, nimete, devlet ve ikbale; sarp yamaçlı, kayalıklarla kaplı kuru bir vadiye girmek, geçim zorluklarına ve sıkıntılara; böyle bir vadiden çıkmak, esenliğe kavuşmaya, rızık ve sevince işaret eder.
Rüyada güzel bir vadiye (dereye) sahip olduğunu görmek, herkeş için dünyanın ve ahiretin bütün hayırlarından fazlasıyla nasiplenmeye delalet eder.
Rüyada yeşil vadi görmek, yaşantınızın mutlu bir şekilde sürmeye devam edeceğinize işarettir. Yemyeşil güzel bir vadi görmek, insanın muratlarına ereceğini bildirir. Böyle bir vadiye gittiğini görmek, sıkıntılardan uzak bir yaşam sürmek demektir.
Rüyada yeşil bir vadide bulunduğunuzu görmek, mutlu bir yaşantınız olacağına; vadinin yeşillikleri arasında koştuğunuzu görmek, mutluluğunuzun ömrünüzün sonuna kadar devam edeceğine işarettir.
Bir başka rivayete göre de: Rüyada vadi görmek, zahmet ve meşakkatli yolculuğa veya itaat etmeyen sert bir insana yahut misafirin yolculuk müddetinin uzamasına işarettir. Bazen de vadi görmek; salih amele, iyi ve helal malı infak ederek Allah (C.C.)’a yaklaşmaya işarettir. Bazen vadi orada oturanlara veya orada ekilen ve biçilen şeylere işarettir. Eğer vadide ağaç, çiçek veya güzel bitki yahut güzel bir su varsa ya da rüya sahibi orada güzel bir söz işitirse kadri yüce ve yüksek bir şöhrete sahip olur. Rüya sahibi mülke ehilse malik olur ve düşmanına galip gelir.
Rüyada vadi görmek, bazen yağmur yağmasına ve suların akmasına bazen de vadiye inmek, sapık ve azgın kimselere gitmek ve onlara dini hükümleri tebliğ etmek için yolculuk yapmaya işarettir. Bazen vadi dağların kendisini kuşatmasından ötürü zindan ve hapsi işarettir.
Rüyada kendisiyle gideceği yol arasına bir vadinin mani olduğunu gören kimse, yolcu ise onun yolunu bir hırsız keser veya o kimseyi yağmur yahut hilekar bir kimse yolundan meneder. Eğer yolcu değilse, o kimseye hapislik veya dövülme ya da bir korkudan dolayı üzüntü ve keder erişir. Yahut üşütmek veya albüm gibi bir hastalığa yakalanmaya işaret eder. Özellikle vadinin suyu bulanık veya bu rüya kişin görülmüş ise, eğer o vadiyi geçerse, o kimse yukarda anlatılanların hepsinden kurtulur.
Rüyada bir vadide bir yeri kazdığını ve çukur açtığını gören kimsenin, ailesinden ve akrabalarından birisi ölür. Vadiden çıktığını gören kimse için, onun bütün arzu ve isteklerinin yerine geldiğine işarettir. Rüyada ekilip biçilmesi, mümkün olmayan bir vadide kaldığını görse, hacca gider.
Rüyada bir vadide şaşkın olarak bulunduğunu gören kimsenin şiir söylemesine işarettir.
Rüyada yemyeşil ve güzel bir vadiyi görmek, kişinin tüm dileklerinin gerçek olacağına ve sıkıntılı bir zamandan geçiyorsa işlerin düzeleceğine işaret eder. Rüyada görülen yemyeşil ve güzel bir vadi, rüyayı gören kişinin, en çok istediği şeyin gerçekleşeceğine ve muradına ereceğine işarettir. Böyle bir vadiye gittiğini gören, bir daha dert, sıkıntı bilmez. Eğer yeşil vadide birini görüyorsanız ve bu kişi sevdiğiniz bir kimse ise sizin sayenizde sıkıntılarından kurtulur.
Rüyada vadi görmek ne anlama gelir: Yeni kazanç kapıları elde edeceğinize ve hayırlı mal/mülk satın alacağınıza işaret eder.