Portakalın faydaları ve Kullanım Alanları

187

Kış aylarının sevilen meyvelerinden portakal, yüksek bir antioksidan ve C vitamini kaynağıdır. Tam bir portakalda yalnızca 85 kalori bulunurken, yağ, kolesterol veya sodyum içermez. Meyvenin dış kabuğu ve etli iç kısmı arasında kalan beyaz tabakası lif açısından çok zengindir, bağırsak hareketlerini hızlandırıyor. 

Portakalın faydaları: Tam bir vitamin bombası olan portakal bağışıklığı güçlendirerek kalp sağlığını korur, kolesterol seviyesini düşürür, solunum yolu hastalıklarına, bazı kanser türlerine, romatizmalı eklem yangısına, ülsere ve böbrek taşlarına karşı da etkilidir.

Portakal suyunda, bol miktarda besin bulunsa da tam bir portakaldaki kadar lif içermez. Lifin en yoğun olduğu kısım, portakalın kabuğu ile etli bölümü arasında kalan beyaz kısımdır. Ayrıca portakal suyunda, bütün portakala oranla daha fazla kalori bulunur.

Portakalın sağlığa yararları nelerdir

1-Çiçeklerin kaynatılmasıyla elde edilen su spazmı giderir.

2-Kabuklarından yapılan şurup mide hastalıklarında kullanılır.

3-Damar serliğini ve felci önler.

4-Soğuk algınlığı, grip ve nezlede faydalıdır.

5-Yorgunluk ve soğuk algınlığını giderir.

6-Kansızlığı giderir.

7-Hazmı kolaylaştırır.

8-Karaciğeri çalıştırır ve safra ifrazatını artırır.

10-Ateşi düşürür.

11-Günlük hayatta karşılaşılabilen virüslere karşı da bağışıklık sistemini güçlendirir.

12- Portakal suyu içen yüksek kolesterollü kişilerdeki düşük yoğunluklu lipoproteinin (LDL ya da kötü kolesterol) düştüğü görüldü.

13- Diyabet hastalarında bir numaralı yiyecektir.

14- Portakal, A vitamini deposudur. Aynı zamanda gözlerinizin ışığı daha iyi emmesini sağlar ve gece görüşünüze yardımcı olur.

Portakalın zararları nelerdir

Portakal sağlıklı bir meyve olsa da elbette kararında tüketmek gerekir. Çok fazla portakal tüketmeniz durumunda fazla lif sindiriminizi etkileyebileceği gibi karın ağrısına ve hatta ishale de yol açabilir. Her ne kadar portakalın kalorisi düşük olsa da, çok fazla portakal tüketilmesi durumunda kilo almanız mümkün. Ayrıca C vitamininin fazlası da zarar, günde 2 bin mg'dan fazla C vitamini almanız durumunda 

1-İshal, 

2-Mide bulantısı, 

3-Kusma, 

4-Mide yanması, 

5-Şişme veya kramp, 

6-Baş ağrısı, 

7-Uykusuzluk ya da böbrek taşı gibi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Portakalın çeşitli kullanım alanları

1-Portakalı sadece meyve niyetine tüketebilirsiniz 

2-suyunu sıkabilir ve içebilirsiniz

3-Reçelini yapabilirsiniz 

4-Kek ve kurabiyelerinize ekleyebilirsiniz

5-Salatalarınızda da kullanabilirsiniz.

Portakal kabuğu yenilebilir mi

Portakal kabuğu zehirli değildir, aksine çoğu aşçının bildiği üzere portakal özü yemeklere büyük lezzet katar. Yenilebilir de olsalar portakal kabukları meyvenin kendisi kadar sulu ve lezzetli değildir. Ayrıca organik olmayan, yani kimyasalla kaplı kabuğunu sindirmekte zorluk çekebilirsiniz.

Portakalın kabuğunu da yerseniz bol miktarda besin alabilirsiniz. Örneğin portakalın kabuğunda, içindekine oranla daha yoğun lif bulunur. Bunun yanı sıra kabukta besin açısından faydalı olan flavonoidler de vardır. Birçok besinde bulunan flavonoidler, kan basıncını düşürücü ve iltihaba karşı koruyucu bir etkisi vardır.

Buna ek olarak portakal kabuğunda A, C, B6 ve B5 vitaminleri, kalsiyum, riboflavin, tiyamin, niasin ve folik asit bulunur. Portakalın kabuğunun iç kısmını yiyerek de bu besinlerin bir kısmını almak mümkün. Bu beyaz bölüm acı ya da ekşi olsa da meyvenin kendisi kadar C vitamini ve daha da fazla lif içerir.

Portakal Reçeli Tarifi 

Malzemeler:

10 adet portakal, 3 tatlı kaşığı bal, 2 adet kabuk tarçın ve vanilya (isteğe bağlı),9-10 adet karanfil, tencere, kavanoz,

Hazırlanışı:

Portakalları iyice yıkayın. 6 tanesini soyun kalan 4 tanesinin ise suyunu sıkın. Soyduğunuz portakalların kabuklarını yaklaşık 10 dakika haşlayın. Haşlanan kabuklara balı ilave edin ve rondodan geçirin. Elde ettiğiniz karışımı bir tencereye alın. Kabuklarını soyduğunuz portakalları küçük küçük doğrayarak tencereye ilave edin. Portakal suyunu da ekledikten sonra yaklaşık 20 dakika kaynatın. Tarçın, karanfil ve vanilyayı da ilave ettikten sonra birkaç dakika daha kaynatın. Reçel iyice soğuduktan sonra kavanozlara doldurabilirsiniz.