Ocak Ayı Resmi Günler ve Özel Günler


1 Ocak Yılbaşı

4 – 10 Ocak Veremle Savaş Eğitimi Haftası

Ülkemizde, verem (tüberküloz) hastalığı konusunda toplumun bilgilendirilmesi amacıyla her yıl Ocak ayının ilk Pazar gününden başlayan hafta Verem Eğitim ve Propaganda Haftası olarak kutlanmaktadır.

11-17 Ocak Enerji Tasarrufu Haftası

Enerji tasarrufu haftası, her yıl Ocak ayının ikinci haftası kutlanan, enerji tasarrufuna dair çeşitli bilinçlendirme ve bilgilendirme çalışmalarının yapıldığı haftadır.

7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası

Beyaz baston görme özürlü için bir bağımsızlık ve güvenlik sembolüdür.

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü

Çalışan gazeteciler günü, gazetecilik mesleğini icra edenleri onurlandırmak için 1961’den beri 10 Ocak günü düzenlenen Türkiye’ye özgü bir kutlama günüdür.

10 Ocak İdareciler Günü

Türk İdareciler Derneği tarafından 1978 yılı Genel Kurulunda 10 Ocak tarihi ; 10 Ocak 1971 yılında Mülki İdare Amirleri sınıfının ihdası ile yapılan ilk Mesleki Toplantı başlangıç kabul edilerek, İdareciler Günü olarak kabul edilmiştir.

25-31 Ocak Dünya Cüzzam (Lepra) Günü ve Haftası

26 Ocak Dünya Gümrük Günü

21 – 27 Ocak Osmanlı Haftası

Osmanlı Devleti 27 Ocak 1299 tarihinde Söğüt-Domaniç bölgesinde Osman Bey’in önderliğinde kuruldu. O dönem devletin padişahı olan Osman Bey, Orhan Bey ve 1. Murat gibi isimlerin yetenekleri sayesinde kısa süre içerisinde büyümüştür. Anadolu Beyliklerini topraklarına katmayı başaran Osmanlı, bambaşka askeri stratejileriyle büyük başarılara imza atmıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’te Osmanlı Devleti’nde eğitim görerek yükselen bir komutandır. Ülkemizde de her yıl 21-27 Ocak günleri Osmanlı haftası kutlanmaktadır. 1999 yılından bu yana kutlanmakta olan Osmanlı haftası, devletin kuruluş tarihinin 700. yılından itibaren kutlanmaya başlamıştır.

Kaynak: