Nisan Ayı Resmi Günler ve Özel Günler


1-7 Nisan Kanserle Savaş Haftası

Halkın kanser ve kanserden korunma konusunda farkındalığını artırmak için ülkemizde, her yıl 1-7 Nisan tarihleri arasında “Ulusal Kanser Haftası” etkinlikleri düzenlenmektedir.

5 Nisan Avukatlar Günü

6 Nisan Öldürülen Gazeteciler Günü

7 Nisan Dünya Sağlık Günü

Sağlık Haftası, insanların sağlık kurumlarını öğrenmesi ve sağlıklı yaşama bilincine kavuşması için Birleşmiş Milletler Örgütü tarafından 7-13 Nisan tarihleri arasında kutlanan haftadır. Dünya Sağlık Günü ise Dünya Sağlık Örgütü Anayasası’nın yürürlüğü girdiği tarihte kutlanır.

8-14 Nisan Sağlık Haftası

Dünya Sağlık Günü’ne özel gerçekleştirilen bu etkinlik ve seminerlerin en temel amacı; kamuoyunu sağlıklı yaşama davet ederek, sağlıklı yaşam konusunda bilinçlenmelerini sağlamak ve farkındalık oluşturmak hedeflenmektedir.

10 Nisan Polis Teşkilatının Kuruluşu

Kurulduğu 10 Nisan 1845 tarihinden bugüne kadar huzur ve düzenin sağlanması için görevini sürdüren Polis Teşkilatı 10 Nisan’da kurulduğu için 10 Nisan’ı her yıl Polis Günü olarak kutlar içerisinde bulunduğu hafta ise Polis Haftası olarak anılır.

15-22 Nisan Turizm Haftası

17 Nisanı İçine Alan Hafta Verimlilik Haftası

Toplumda verimlilik bilincini oluşturmak amacıyla, 1992 yılından 2011 yılına kadar, mülga Milli Prodüktivite Merkezi’nin kuruluş tarihi olan 17 Nisan tarihini içine alan hafta “Verimlilik Haftası” olarak kutlanmaktadır.

21-28 Nisan Ebeler Haftası

Ebelik mesleğinin önemine dikkat çekmek için, dünyada ve ülkemizde her yıl 21-28 Nisan Ebeler Haftası ve 5 Mayıs Dünya Ebeler Günü olarak kutlanır. Anne ve bebek ölümleri oranındaki yüksekliğin, istihdam edilen ebe sayısının yetersizliğinden kaynaklanmaktadır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 23 Nisan 1920 günü kurulmasının onuruna, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından sadece Türk çocuklarına değil, bütün Dünya çocuklarına armağan edilen, her yıl 23 Nisan günü kutlanan, Türkiye’nin milli bayramıdır.

26 Nisan Pilotlar Günü

29 Nisan Dünya Dans Günü

Modern balenin yaratıcısı Jean-Georges Noverre’nin doğum günü anısına her yıl 29 Nisan’da Dünya Dans Günü kutlanıyor.

Kaynak: