Meşe Yaprağının Faydaları


2985

Meşe yaprağının birçok faydası vardır. Bunların başında geçmişte ve bugünlerde hayvancılıkla (Koyun, Keçi) uğraşan kişiler hayvanlarına kış aylarında vermek üzere Ekim, Kasım aylarında meşe ağacının yapraklarını toplayarak saklamaktadır. Hayvanların yiyecek ihtiyacını karşılamaktadır. Yaprak olarak hayvanlara verilen yapraklardan geriye kalan çalılar ise yakacak olarak kullanılmaktadır. 

Diğer taraftan,

1-İster siyah zeytin, ister yeşil zeytin hangisi olursa olsun eğer zeytini muhafaza ettiğiniz kabın içerisine meşe yaprağı koyarsanız bir daha küflenme sorunu yaşamazsınız. Zeytin içerisine koyacağınız meşe yaprakları sayesinde ayrıca kavanozu her açtığınızda mis gibi meşe kokusu da hissedeceksiniz.

2-Yapılan turşularınızın içerisine bile birkaç dal meşe yaprağı koyarak küf oluşmasını engelleyebilirsiniz.

3-Kuru bakliyatlar, tarhana vb her türlü kuru ve küflenme potansiyeli olan gıdanıza kurutulmuş meşe yaprağı koyabilirsiniz.

Meşe yaprağı kurusu doğal, ilaçlanmamış temiz bir bölgeden toplanmış ve kurutulmuş olmalıdır.

4-Taze meşe yaprağı olanlar (yaş yaprak hali) onu da daha çok kuru olmayan bir gıdanın muhafazasında kullanabilir. Aksi takdirde gıda, yapraktaki nemden dolayı küflenebilir. 

Mesela, bir kavanoz kuru tarhananız var ve yaş yaprağı koyarsanız tarhana küflenebilir, ancak kuru yaprak konulursa nemlilik olmaz ve dayanıklılık sağlar. Yaş yaprağı ise turşuya da koyabilirsiniz.

5-Evinizde küf yapan endişesi duyduğunuz pek çok gıdaya muhafaza amaçlı meşe yaprağı koyabilirsiniz.

Kaynak: