"Hacı Abdullah Halife Yağlıdere Tekke Köyde Anıldı"

34. Ahilik Haftası (13-19 Eylül 2021) etkinlikleri kapsamında, 15 Eylül Çarşamba günü Yağlıdere İlçesi Tekke Köyü'nde Hacı Abdullah Halifeyi Anma programı düzenlendi.

440

Giresun Valisi Enver Ünlü, 34. Ahilik Haftası (13-19 Eylül 2021) etkinlikleri kapsamında, 15 Eylül Çarşamba günü Yağlıdere İlçesi Tekke Köyü'nde düzenlenen Hacı Abdullah Halifeyi Anma programına katıldı.

Giresun Belediyesinin organizasyonunda, Yağlıdere İlçesi Tekke Köyü'nde gerçekleştirilen törene, Vali Enver Ünlü, Ak Parti Giresun Milletvekili Av. Kadir Aydın, Giresun Belediye Başkanı Av. Aytekin Şenlikoğlu, Ak Parti MYK Üyesi ve Araştırma, Geliştirme ve Eğitim Başkanı Mustafa Şen, Yağlıdere Kaymakamı Kübra Kaplan, Yağlıdere Belediye Başkanı Yaşar İbaş, Üçtepe Belediye Başkanı Hacı Gasim Akıllı ve davetliler katıldı.

VALİ ÜNLÜ HACI ABDULLAH HALİFE ÖNEMLİ BİR AHİ LİDERİDİR 

Törende bir konuşma yapan Vali Ünlü Anadolu topraklarından olan Giresun'umuzu, 1397 yılında Türkmen beylerinden Hacı Emiroğlu Süleyman Bey'in Türkleştirdiği ve Müslümanlaştırdığı bu topraklarda Hacı Abdullah Hanife Hazretleri de 15.Yüzyıl sonlarına doğru, 16.Yüzyılın ilk yıllarında bu bölgede hayat sürmüş ve aynı Hacı Emiroğlu Süleyman Bey gibi Karadeniz Bölgesi'nin, bölgemizin İslamlaşma sürecine, Türkleşme sürecine, fetih sürecine büyük katkı sağlamış önemli bir Ahi lideridir.

Yağlıdere Vadisinin Fatihi Eşter Bey ve Yavuz Sultan Selim'in annesi Gülbahar Hatun tarafından Tekkesine Vakıflar tahsis edilmiştir. Hacı Abdullah Halife bölgede, Ahilik teşkilatının gelişmesinde, bölgenin imarında, idaresinde, savunmasında ve her türlü gelişmesinde katkısı olan çok önemli bir şahsiyettir.

2021 YILI AHİ EVRAN YILI İLAN EDİLDİ

Sayın Cumhurbaşkanımızın da tensip ve talimatları ile bu 2021 yılı Ahi Evran Yılı ilan edildi. Ahilik Haftası etkinliklerinin bu sene önceki yıllara göre daha da büyük bir coşkuyla, daha da geniş katılımlarla ve daha da anlamlı programlarla kutlanması Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından bütün ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına Emir buyurulmuştur. Bizde bu kapsamda, bu sene pandemiye rağmen kısıtlı da olsa sizlerle bir araya gelip, geçmiş yıllarda yapamadığımız bu etkinlikleri gerçekleştiriyoruz.

İnşallah bundan sonra tekrar eski günlerdeki gibi daha coşkulu, daha geniş katılımlı anma programları düzenleyeceğiz. Değerli Hazirun biliyorsunuz ot, kökü üzerinde biter Biz köklerimize, mazimize sahip çıkmazsak, gereken saygıyı, minneti göstermezsek ve onu gelecek nesillere aktarmazsak, maalesef biz işte o zaman yok oluruz. Bunun için, Anadolu'yu Türk Yurdu İslam Yurdu yapan bu Alperenlere sahip çıkmamız lazım. Onların isimlerini gelecek kuşaklara, gelecek nesillere aktarmamız lazım. Unutmamamız lazım, unutturmamamız lazım. Onların yaşatılması için sahip çıkmamız lazım.

ÇOK STRATEJİK BİR NOKTADAYIZ

Hacı Abdullah Halife Tekkesi, biliyorsunuz Karadeniz limanlarının İpek Yolu'na bağlayan tarihi Yağlıdere yolunun önemli bir menzilidir. Ahi çukuru diye tabir edilen Bu bölgedeki vatandaşlarımız tarafından da önemi bilinen çok stratejik bir noktadayız. Hacı Abdullah Halife külliyesinin günümüze kadar maalesef Camisi kalabilmiş, zaviye, ocak, misafirhane, değirmen ve Kurucu Şeyhin Tuğlacık Köyündeki Türbesi, bunlar günümüze kadar gelebilmiş, diğerleri maalesef zamana Karşı ayakta kalamamışlar. Fırın ortadan kalkmış, caminin hemen yanındaki zaviye ise bugün misafirhane olarak ve imam evi olarak hizmet vermeye devam ediyor.

KÜLLİYEYE VAKFETMEK YENİ HEDEFİMİZ OLSUN

İnşallah sizlerin de desteğiyle, bu köyümüzde kalan nadide tarihi eserlerden birkaç tanesini de tekrar restore edip ayağa kaldırıp, bu külliyeye vakfetmek yeni hedefimiz olsun. Bizlerin de takip edeceği önemli bir konu olsun. Sizlerden, değerli muhtarımızdan, değerli komşularımızdan Dernek Başkanımızdan da bu konuda destek arz ediyoruz.

BU DEĞERLİ BÜYÜĞÜMÜZÜ ŞANINA YAKIŞIR BİR ŞEKİLDE ANACAĞIZ

Ben bir kez daha aranızda bulunmaktan büyük mutluluk duyduğumu ifade ederek programımızın uzaktan yakından gelen bütün misafirlerimize hayırlı olmasını diliyor, önümüzdeki yıllarda inşallah çok daha geniş katılımlı, çok daha uzun süreli programları yapıp bu değerli büyüğümüzü şanına yakışır bir şekilde anmaktır” diyerek Hacı Abdullah Halife ile geçmişten günümüze kadar hayatını kaybeden tüm değerlerimize, şehitlerimize ve son yıllarda afetlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet diledi.

Protokol konuşmaları, Kur'an-ı Kerim Tilaveti ve yapılan duaların ardından Vali Ünlü ve törene katılan davetliler, Doğu Karadeniz Bölgesi'nde İslam'ın yayılmasında büyük rol oynadığı bilinen Hacı Abdullah Halife'nin Tekke köyündeki tekkesi, imarethanesi, camisi ve değirmeni ile Tuğlacık Mahallesindeki türbesini ziyaret etti.

Vali Ünlü, Yağlıdere ilçesindeki programdan sonra, 34.Ahilik Haftası etkinlikleri kapsamında, Giresun Merkez Atatürk Meydanında kurulan Ahilik Çarşısı etkinliğine katıldı.Giriş: 16 Eylül 2021 | Güncelleme: 16 Eylül 2021 | Okunma: 440


Kaynak: bursagiresunhavadis.com
Bu karekodu kullanarak haberi telefonunuzda görebilir ve paylaşabilirsiniz.