Gürcü Güzeli Nokta Kaya


3365

Nokta Kaya, 1318 (1902) yılında Günyüzü (Törnük) köyünde doğdu. Babası Salih, annesi Cevahir'dir.

Öncelikle Gürcü güzeli denmesinin bir sebebi olduğunu öğrendik. Asıl adı Nokta olan Bayan, Güzelliği ile gürcülere benzetildiği için bu Gürcü güzeli Lakabını almıştır.

Torunu İsmet oğlu Ali Kaya'dan aldığımız bilgiye göre, Günyüzü (Törnük) köyünde İmam Cemal'in kardeşidir. Gürcü güzel nokta Üçtaş Köyü Akköy mahallesinden Garamehmet oğlu Ali (Garali) ile evlenmiş olup, bu evlilikten Mustafa, Mehmet, Rıza, İsmet, Gülhanım ve Yeter olmak üzere 6 çocukları olmuştur. Torunun torunu gören ender insanlardan olan Gürcü güzeli Nokta 1993 yılında vefat etti. Cenazesi Akköy ingeriş mezarlığında defnedildi.Dedi.

Oğlu rahmetli İsmet Kaya annesinin anlattıklarını söyle aktardı, Ruslar karşı köyü, Törnük köyünü işgal etti. Ben 13-14 yaşlarındaydım. Zemheri (Ocak)ayında köyde seferberlik başladı ve biz küçük Gölcüveze çıkarak gece konakladık. Orada ateş yakarak geceyi geçirmek isterken Ruslar Şıhlı Köyü yaylası Tohtamur'dan ateş dumanını görünce bizi topa tuttu. Biz buradan kalkarak Çamuralanı altında Türk askerlerinin bulunduğu Öküz Çekeceğine ulaştık.  Öküz Çekeceğinden Boynu yol tarafına giderken yol üstünde gürgen ağacının kovuğunda bir çocukla karşılaştık. Çocuğun önüne gürgen alafı bırakmışlardı. Çocukluk işte olacakya çocuğa acıdım ve anneme, ana bu çocuğu buradan alalım dediğimde kızım, in mi? cin mi? diyerek beni savuşturdu. Boynu yolunda savaş sonuna kadar kaldık. Ruslar köylerden çekilince geri dönerek köyümüze geldik. Diye belirtirdi. 

Savaş yıllarında çok yokluk çektik. Biz yollara dökülen mısır tanesini toplarken Rus askerleri bizi kovaladı. Bizde kaçarken elimizde topladığımız mısırlarda döküldü. Ormanlık alanda saklanarak askerlerden kurtulduk. Geri dönüp köyümüze gelirken hayvan pisliklerinden buğday, arpa taneleri toplayarak yedik. Diye belirterek ağlardı. 

Bu dönemde Rus askerleri Türklere Çoluk çocuk, kadın kız demeden çok eza ve ceza yapmışlar. Türk kadın ve kızlarından birçok Bayan Rus komutanlarla evlilik yapmış. Bunlardan bir kısmı Rusya'ya gitmişti. Geride kalanlara ise yöre halkı işbirlikçi oldukları için gerekli cezaları verdiler. Köyünde sade bir hayat yaşamakta olan Gürcü kızı Nokta zaman zaman anılarını bizlere anlatır ağlardı diye söylerdi. Derdi. 

Gürcü güzeli, köye gelenlere önce bal verirdi. Çok merhametli bir bayandı. Tepealan yaylasına gelince ilk önce Talipgile, daha sonra da Garadereligil uğrardı. Şaziye Yılmaz çobancılık yıllarımızdı. Alacainek yaylasına gürcü neneye bal yemeye giderdik. Gürcü güzeli Nokta nene bize fetir ve bal verirdi. Diye belirtmiştir.

Kaynak: