Günyüzü Köyü Cazukaşı


1326

Cazukaşı, Günyüzü (Törnük) Köyü- Şıhlı Köyü Çatalkaya arasında geçilmesi zor olan bir kayalık.

1950 yılı öncesi Harşıt çayı kenarından araç yolu yokken vatandaşların ulaşımını sağlamak üzere kayalıktan köylülerin el araçları ile yapmış oldukları ayakyolu vardır. Ancak Harşıt çayından geçmek için köprü yoktur.

1940 yıllarda Doğankent jandarma karakolundan 2 asker Kürtün jandarma karakolu askerleri ile buluşup görüştükten sonra geri gelirken Günyüzü (Törnük) Köyü altındaki kayalığa tırmanmadan Harşıt çayından karşı taraftaki cazukaşı tarafına geçerken jandarmanın bir tanesinin gözü kararıp ağaç dallarından tutulmak isterken dengesini kaybederek suya düşer. Diğer asker ise arkadaşını kurtarmak isterken oda suya kapılır ve iki askerde azgın suda kaybolur.

Yıllar sonra Tirebolu-Doğankent karayolunun yapımı sırasında Ketençukur köyü virajın da çalışma yapılması sırasında iki askere rastlanılır. Askerlerin tüfeğini alamayan vatandaşlar hemen Tirebolu askeri birliğinden yardım isterler, gelen komutan askerlere artık göreviniz tamamlandı silahlarını bırakabilirsiniz dediğinde. Askerler silahlarını bırakırlar. Bu iki asker için Ketençukur köyü altındaki viraj da şehit mezarı yapılarak Türk Bayrağı başuçlarına asılmıştır.


Kaynak: harsitvadisi.com