"Görele kültür şehri olmalı"

Görele Şair ve Yazarlar Derneği Başkanı, şair ve yazar Nihat Öztürk Görele'nin bir kültür şehri olması gerektiğini söyledi.

312

Nihat Öztürk yaptığı açıklamada; Görele’nin geçmişten günümüze çok önemli kültür ve sanat adamları yetiştirdiğini, bunun yanında kemençenin de başkenti olduğunu ifade ederek, kemençe kültürünün yanında ilçenin yetiştirdiği kültür ve sanat adamlarıyla da ilgili tanıtım çalışmaları yapılması gerektiğini belirtti. Görele'de yapılan Kemençe ve Horan Festivali'nin ilçenin tanıtımında çok önemli bir etkinlik olduğuna işaret eden Nihat Öztürk, ilçenin yetiştirdiği kültür ve sanat adamlarıyla ilgili de etkinlikler yapılarak ilçenin kültürel varlıklarına dikkat çekilmesi gerektiğini bildirdi. Görele’nin bir kültür şehrine dönüşmesini sağlayacak oldukça geniş bir zenginliğe sahip olduğunu kaydeden Nihat Öztürk yaptığı açıklamada şunları dile getirdi: Giresun'un Görele ilçesi Hasan Ali Yücel'den bugüne çok değerli kültür ve sanat adamları yetiştirmiştir. Bedri Rahmi Eyüboğlu, Hamit Görele Görele'de doğmuştur. Bestekâr ve solist Kemal Gürses, şair ve bestekâr Fethi Karamahmutoğlu, klasikler arasına girmiş şarkıların güftesini yazan şair Ahmet Kaçar, Hasan Lami Ergül Görelelidir. Ali Haydar Karahacıoğlu Görelelidir. İlçeye yapılan Kemençe Kültür Parkı'nın çevresine bu kültür ve sanat adamlarının fotoğrafları ve kısa hayat hikâyeleri yazılarak tanıtımları yapılmalıdır. Kemençe müzesini gezenler çıkışta bu fotoğrafları da görmelidir. İlçede bu sanatçılarla ilgili etkinlikler düzenlenerek yaşamları ve eserleri anlatılmalıdır. Bu çalışmalar yerel yönetimlerin öncülüğünde yapılmalı, eğitim kurumlarıyla ilgili sivil toplum kuruluşlarından ve bu konularda çalışmalar yapan kişilerden destek alınmalıdır.

Görele Şair ve Yazarlar Derneği olarak yapılacak çalışmalarda görev alabileceklerini belirten Nihat Öztürk, Görele’nin böylesine zengin değerlere sahip bir ilçe olmasının ilçenin tanıtılması için çok önemli bir anlam taşıdığını, bu zenginlikten yararlanmak için her geçen günün bir kayıp olduğunu kaydetti.Giriş: 03 Şubat 2023 | Güncelleme: 03 Şubat 2023 | Okunma: 312


Kaynak: Ahmet Ceylan
Bu karekodu kullanarak haberi telefonunuzda görebilir ve paylaşabilirsiniz.