Eylül Ayı Resmi Günler ve Özel Günler


8 Eylül Dünya Okuma Yazma Günü

Dünya kitap okuma günü amacı, bireylerin, toplulukların ve toplumların okuma yazma bilmesinin öneminin altını çizmektir.

19 Eylül Şehitler ve Gaziler Günü

Sakarya Meydan Muharebesi’nin kazanılmasının ardından, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e TBMM’nin 19 Eylül 1921 günü mareşallık rütbesi ve gazilik unvanının verilmesi nedeniyle bugün gaziler günü olarak kutlanmaktadır.

21 Eylül Dünya Barış Günü

Eskiden Sovyetler Birliği ve Varşova Paktı üyesi ülkeler barış içinde bir dünya mücadelesi görevini hatırlatmak amacıyla Almanya’nın 1939 yılında Polonya’yı işgal ederek İkinci Dünya Savaşı’nı başlattığı tarih olan 1 Eylül’ü “Dünya Barış Günü” olarak ilan etmiştir.

21 Eylül Dünya Alzheimer Günü

25 Eylül – 1 Ekim İtfaiyecilik Haftası

Yangın Haftası olarak da anılır ve kutlanır. Bu hafta aralığında yayın organları ile halka, okullarda öğrencilere yangının zararları anlatılır. Buna ek olarak yangından korunma yolları ve alınması gereken önlemler halka belirtilir.

26 Eylül Dil Bayramı

Türk Dil Kurumu, çok sayıda bilim adamı, gazeteci, yazar, devlet adamı ve sanatçı gibi önemli meslek gruplarını topladığı Türk Dili Kurultayı’nda Türkçe’nin önemini vurgulamak için 26 Eylül gününü ‘dil bayramı’ ilan etti.

Eylül Ayının 2.Cumartesi Günü Dünya İlk Yardım Günü

19 Eylül’ü İçine Alan Hafta Şehitler ve Gaziler Haftası

Kaynak: