"Devlet Espiye Kızılkaya'da Açık Kürüme Madenciliği Durdurmalı"

Çevre katliamı yüzünden Espiye Kızılkaya madeninde yaşanan heyelana Şahinyuva Köylüleri İsyan etti.

381

Binlerce dönüm yeşil alan doğa ve fındık bahçesi heyelan altında kaldı. Zehirli maden atıkları türkülere ilham kaynağı olan Gelevera deresi ile Karadeniz'e ulaştı. Görüştüğümüz köylüler, Milletvekillerimiz ve Valimiz olay yerine gelip araştırma yapmalı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum'a tarihi görev düşüyor, maden ruhsatını yeniden incelemeli. Tarih ve doğa harikası Kızılkaya'da yapılan açık kürüme yeraltı su kaynaklarını da yok ediyor. Soğukpınar beldesi ve Yedi Değirmenler Tabiat Parkının su kaynakları da büyük tehlike altında bulunuyor.

Kızılkaya Dağlarındaki çevre katliamını Cumhurbaşkanına şikâyet etmiştik ayrıca konu Türkiye Büyük Millet Meclisi gündemine gelmişti. Ancak alınan hiçbir önlem göremedik dediler. 

Bölge sakini, Araştırmacı Gazeteci ve Belgesel Yönetmeni İsmail Kahraman da “Yıllardır ata dede memleketimiz çocukluk yıllarının geçtiği Espiye Soğukpınar Beldesinde bulunan tarihi Kızılkaya Dağlarındaki çevre felaketine dikkat çekmek için araştırmalar yapıp belgeseller çekiyorum. 8 Ekim tarihinde açık kürüme madenciliği yüzünden yaşanan heyelan Şahinyuva Köylülerinin fındık bahçeleri başta olmak üzere doğa ve yeşil alanları yok etti. Şahinyuva köylüleri bölgeye gelerek eylem yaptı ve olay sosyal medya da büyük yankı buldu. İki yıl önce tamda heyelanın yaşandığı bölgede bulunan Kızılkaya Dağları İle ilgili hazırlayıp yayınladığım belgesel ve İhlas Haber Ajansı tarafından yapılan haber ulusal basında geniş yer bulmuştu. 

Milletvekillerimize ve Giresun Valisine Tarihi Görev 

Tarihe not düşüp zamana noterlik yapan 46 yıllık gazeteci olarak ve Soğukpınar beldesi Dikmen Köyünden bir vatandaş olarak Giresun Valimiz Enver Ünlü ve milletvekillerimizi bizzat Kızılkaya Dağlarında inceleme yapmaya davet ediyorum. Kızılkaya'da yaşanan heyelan ve çevre felaketini Giresun milletvekillerimiz değerli arkadaşlarım Cemal Öztürk ve Sabri Öztürk beylerle bizzat görüşüp şikâyetlerimi ileteceğim.

Giresun'da geçtiğimiz yol yaşanan sel felaketi ile ilgili araştırmalar yapıp tarihe not düşme adına çektiğimiz Giresun'da sel felaketi belgeselimizden ders ve ibret alınarak Kızılkaya dağlarındaki açık kürümenin durdurulup galeri usulü maden aramasına geçilmesi için devlet yetkilileri başta olmak üzere kamuoyu İle paylaşıyorum dedi. 

Asit Yağmuru Yağacak

Bölgede yaşayanlar Giresun ve Karadeniz'de yaşanan sel felaketini unutmayalım. 50-60 yıl öncesi sağlık ve iş güvenliği tedbirleri alınmadan maden galerilerinde çalışan birçok insan genç yaşlarında akciğer hastalıkları ve kanserden öldüler. Köylerimizden nice canlar gitti. Maden çıkarılacaksa galeri ile çevreye zarar vermeden insan sağlığına önem verilerek çıkartılsın. Açık kürüme yer altı sularını yok edecek, en önemlisi de açık kürüme yüzünden maden dağına çöken duman üzerimize asit yağmuru olarak yağacak.

Herkes Görevini Yapmalı 

Günümüzde insan ve çevre sağlığı her şeyin üstünde tutuluyor. Torunlarımızın geleceğine karşı da sorumluyuz. Pandemi vebasında köylerin ne kadar önemli olduğu anlaşıldı. Devlet köylere ve köy hayatına önem vermeye başladı. Çocuklarımızın geleceği için tarihe, doğaya, çevreye ve köylerimize sahip çıkıp koruyalım dediler.Giriş: 09 Ekim 2021 | Güncelleme: 09 Ekim 2021 | Okunma: 381


Kaynak: Giresun Medya Platformu
Bu karekodu kullanarak haberi telefonunuzda görebilir ve paylaşabilirsiniz.