Deniz bölüğü, Göl Yanı


531

Deniz bölüğü gölü, Çatalağaç Köyü, sınırları içerisinde Orta Mahalle de bulunan deniz seviyesinden takriben 1000-1200 metre yükseklikte doğal bir gölettir. 

Gölyanı, Orta Mahalle'nin, kuzeyinde, batısında Göl Deresi, Kuzeyinde Porsukdaşı Doğusunda Tek Mezar, Davulcudüzü, Güneyinde Orta Mahalle Çiftegöl ve Ören Mevkii bulunmaktadır. Zamanında etrafı çayır olan Gölyanı şimdilerde yüzde 100 ormanların içinde suları eksilmeyen çocukların, büyüklerimizin anlattıkları hikâyelerden korkarak yanaşılamadığı, içinde kurbağaların bağrıştığı, kızılağaçların büyüdüğü, etrafında yabani domuz, çakal, porsuk, ayı gibi yabani hayvanların sıkça görüldüğü, suları hep aynı seviyede doğal bir gölet göldür. 

Ruslar Şadı'yı işgal ettiği 1915 yılında gölyanının Güney doğusunda bulunan Davulcu düzüne suyu çaykaradan kanalla getirmiştir. Ruslar, Şadı'yı işgal edince gölyanında askeri karargâh kurmuşlardır. Ruslar, Gölyanından Görele'ye kanılarla ulaşım sağlamak için yol yaptırmışlardır. Daha sonra köy içine inerek Teknedaş ve Kösederesinde ise ileri karakol kurmuşlardır. Göl yanına yakın uzunçayırbaşında ise kendilerini korumak için istigamlar kazmışlardır. Bu istigamlar hale dün gibi durmaktadır. Ruslar, 1918 yılında Şadı köyünden çekilmiştir.

Kaynak: harsitvadisi.com