Ali Babayiğit ile Röportaj


8645

Ali Babayiğit ile 07.02.2008 tarihinde yapmış olduğumuz söyleşi,
Kısaca hayatınızı anlatır mısınız, 1341 doğumluyum. Babam Mecit, annem Hanımcık şadı da dünyaya gelmişim. Babamın ikinci çocuğu idim yaylaya gide gele yetiştik. Askere gitmeden bir evlilik geçirdim. Askere 1944 yılının 25 Kasımında gittim. Askerde 2 yıl 11 ay 20 gün kaldım.  Askerden 1947 yılının Kasım ayında geldim. Askerden geldikten bir yıl sonra bekteşo Recep kızı Ayşe ile evlendim. Çocuklarım oldu. Çocuklarım: Hatun, Sabriye, Fadime, Emine, Mehmet (Necati), Şükriye, Serpildir. Rahmetli Yengem Ayşe burada devreye girdi ve şöyle söyledi, kaynatamla beraber duruyorduk. Kaynatam bize çok yardımcı oldu. Çocuklarım küçüktü çok zefillik çektik demişti. Birde yengem şunu söylemişti, babam annemi almadan önce bahşiş kızı Fadime ile evlenmiş ancak kadın çocuk üzerine ölmüş. Mezarı Tepealan ocakyanı mezarlığında. Bunun üzerine babam annemi almış, annem usta kızı Fadime'dir demişti. Mesleğim marangozluktu. Marangozluğu İskendero Mustafa babamdan öğrendim. Dedem Tufanda marangozmuş, birazda kendi yeteneğimi katınca bu işten ekmek yedim. Çocuklarımı baktım büyüttüm. 
Bir gün bizim evin yanındaki gölün önünde oyuncak onuyorum, burada güzel bir değirmen yaptım. Beni orada görenler babama demişler bu çocuk ilerde güzel bir marangoz olacak. Bende hakiki değirmen gibi yapmıştım oyuncağı. Köyde reçberlik yaparak hayatımı devam ettiriyorum. Sağayız, ayaktayız elhamdülillah.
Birazda soyundan bahseder misin
Bozo Tufanın hanımı Tuğlu oğlu İbrahim'in kızı Yani bu günkü Haşimo Mehmet'in halası Esma'dır. Tuğlu kızı ölünce, dedem Tufan Abdullo Ali'nin kızı Hanife ile evlenmiş. Bundan iki kızı bir oğlu olmuş ve seferberlikte ölmüş. (Bu günkü Abdullo Mehmet'in bacısı yani ekiz kızı Emine'nin teyzesi). Bozo Tufanın oğlu Mecit babam. Bozo Tufanın kardeşi Ali'nin hanımı Mahmutgilden. Ali derindere gözüne ava gidiyor, avda çığ alıyor ve ölüsü yazın kuzgun deresinde bulunuyor. Yanında Tufan ağan Emin de ölmüş. Bunların mezarı bu günkü Ören Mezarlığındadır. Babam Düfter kızı Hatuncukla evlenmiş. Bu evlilikten Ben, Mehmet, Halil, Fatma, Emine, Pamuk, Muteber, Mustafa dünya ya gelmişiz. Annem İlk oğlu Mehmet'i annesi Düftere oğul vermiş. Yani kendisi ile kardeş yaptırmış. Mehmet'in ilk eşi Aziz kızı Pamuk ölünce, İzzet kızı Esmayla (Hanım) evlenmiş. İlk evliliğinden İbrahim ve Lütfiye olmuş. İkinci evliliğinden Saadet (Emine),Kemal, Mustafa, Ali olmuş. Kardeşim Mustafa'nın çocuğu olmamış dolayısı ile nesli kesilmiş. Kardeşim Halil'in çocukları Emine (Pamuk), Kamil (Mehmet),
Hanımca anamın babası Mehmet, Mehmet'in babası da Halil imiş Oğlum Mehmet (Necati) İstanbul Beykoz da hayatını sürdürmektedir.
Köyle ilgili bildiklerinizi bizimle paylaşır mısınız
Bizim olduğumuz yere Bozgilyanı denir. Burada Bozo Tufanlar dururlarmış. Kandemir oğulları, Çavuş Aliler, Yetim Ali, Delaligil Mehmet Çavuş, Onbaşı Mehmet, Osmangilin Ali, Çavuşgiller, Gücük Osmangil, Hallo Halil, Gara Aligil, Derici Mustafa, Çolako Mustafa, Şahlıgiller benim bildiğim köydeki hanelerdir.
Köyümüzde savaşlarda Ölen, Esir ve Gazilerimiz hakkında neler biliyorsunuz
Abdullo Mehmet Pirdal ve babam Mecit Babayiğit: Erzurum Ilıca da esir düşmüşler Batum da dört sene kalmışlar. Esir değişiminde yurda gelebilmişler. Mehmet Çavuş delelo ve Doma Şaban Pir de esir düşenlerimizdendir. Gazilerimize gelince Recep Günçaldı ve Garahallo Mustafa Şeremet'dir: Bu iki Gazimiz Kurtuluş savaşında gazi olmuşlar. Köyümüz savaşlarda çok şehit vermiş. Zaten askere gidenlerin bildiklerimiz dışında kalanları geri dönmemiştir.
Köyde ustalar hakkında bildiklerinizi bizimle paylaşır mısınız
Başta ben ustalık yapıyordum, Hasan Pirdal, Hacı Pirdal, Hacı Mehmet Güvendi, Osmano Mehmet Akbulut. Bunlar Marangoz ve taş ustalarıdır. Ben marangoz olarak Köyümde, Harşit, Günyüzü köyünde ustalık yaptım. Değirmen ustaları ise: Kendim, İzzet Pirdal, Mehmet Meral, Mustafa Pirdal (İzzet oğlu). Kuran mekteplerinde Osmano Mustafa ve Tasıldar Mehmet efendide okudum.
Depealan yaylasında Ocak yanındaki Mezalık hakkında bildiklerinizi bizimle paylaşır mısınız
Bu mezarlıkta Ali Şahinin annesi, Cemal Yıldızın bir çocuğu, Recep Günçaldının İlk eşi ve çocuğu olduğunu duymuştum. Bu arada yaylada ölüpte köye getirilen vatandaşlarımız ise şunlardır. Mevlüt Çavuş, Tasıldar Garısı Emine, Doma Şaban Pir. 
Bir anımı anlatayım: Yaylada kurak günlerden bir gün Nomano Mevlüt Çavuş milleti toplayıp ocak yanına götürdü. Biz çocuktuk dualar okudu biz amin çığrıştık. Güneş olmasına rağmen bir müddet sonra yağmur yağmaya başladı. Bildiklerinizi bizimle paylaştığınız için www.catalagac.com ailesi adına sizlere teşekkür ederim. Ali Babayiğit, 15.05.2013 tarihinde hayata veda etti. Naaşı Şadı Güneyi mezarlığına defnedildi.

Kaynak: