"Yeni ehliyetler için son tarih ne zaman?"

2022 yılının gelmesiyle beraber ehliyet yani sürücü belgelerinin yeni sisteme göre yenilenmesi için son tarihin ne zaman olduğu konusu bir kez daha merak edilenler arasında.

678

Karayolları Trafik Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle mevcut sürücü belgeleri 1 Ocak 2016'dan itibaren değiştirilmeye başlanmış, yeni ehliyetlere geçiş süreci ise 2022 yılı sonuna kadar uzatılmıştı. Peki, ehliyet yenileme son tarih ne zaman? Ehliyet yenilemek için hangi belgeler gerekli? Ehliyet yenileme ücreti ne kadar? İşte A'dan Z'ye ehliyet yenileme işlemleri…

EHLİYET YENİLEME SON TARİH NE ZAMAN? YENİLEMEME CEZASI NE?

Yeni tip çipli ehliyete geçmek için tanınan süre 31 Aralık 2020'de doluyordu. Ancak bu süre daha önce uzatıldı. 1 Ocak 2016 tarihinden önce düzenlenmiş olan eski tip ehliyetlerin değiştirilmesi için verilen süre 31 Aralık 2022'de sona erecek. Yenilenmeyen sürücü belgeleri geçersiz sayılacak. Geçerliliğini yitiren eski tip sürücü belgeleriyle araç kullananlara, Karayolları Trafik Kanunu'nun 39/3 maddesi gereğince idari para cezası uygulanacak.

EHLİYET YENİLEME RANDEVUSU NASIL ALINIR?

Peki, ehliyet yenileme randevusu nasıl alınıyor? Yeni tip sürücü belgesi için ALO 199, ALO 199 Mobil Uygulama veya nvi.gov.tr adresinden randevu alınabilecek. Randevu saatini 30 dakikadan fazla geçirenlerin randevulu işlemlerin tamamlanmasından sonra süre kalması halinde başvuruları alınabiliyor.

1-Eski tip sürücü belgesi olanlar, 31 Aralık'a kadar belgelerini yenilemeleri durumunda 13 lira değerli kağıt bedeli ve 2 lira vakıf payı ödeyecek.

2-31 Aralık 2022'den sonra eski tip sürücü belgesini yenilemek için başvuranlar, 2023 yılı için belirlenen gerekli harçlar (sürücü belgesi harcı), değerli kağıt bedeli ve vakıf ücretini ödeyerek yeni tip sürücü belgesi için başvurabilecek.

EHLİYET ALMAK İÇİN GEREKLİ BELGELER NELER? 

Eski sürücü belgelerini yenilemek isteyenler belgelerini başvuru esnasında ibraz edecek.

Başvurudan önce verilen değerli kağıt bedeli, vergi dairesi müdürlüklerine, https://ivd.gib.gov.tr internet adresinden sanal POS uygulamasıyla kredi kartı veya banka kartı aracılığıyla ya da anlaşmalı bankalara yatırılması isteniyor. 2 lira olan vakıf payı ise vergi dairelerinden veya https://ivd.gib.gov.tr adresinden tahsil edilmiyor.

Sürücü belgesini yenilemek isteyenler, yetkili sağlık kuruluşlarına giderek sürücü olur raporu alması gerekiyor.

Alınan sağlık raporları 2 yıl geçerli olup sürücü belgelerini yenilemek isteyenler bu raporları kullanabilecek.

Yeni tip sürücü belgesi başvurusu yapacak kişinin Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi'nde (MERNİS) kayıtlı açık adresinin bulunması bekleniyor. Sistemde adresi bulunan kişiler, teslim sürecinde yurt içinde verecekleri herhangi bir adrese sürücü belgelerinin teslimatını isteyebilecek.

Ayrıca yeni tip sürücü belgesi başvurusu yapacaklardan son 6 ay içerisinde çekilen biyometrik fotoğraf da isteniyor.

Kimlik Belgesi

Sürücü Sertifikası (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir.)

Öğrenim Belgesi, yurtdışından alınan öğrenim belgelerinin noter tasdikli tercümesi

Sürücü Sağlık Raporu

Sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı

6 ay içerisinde çekilmiş 1 adet biyometrik fotoğraf

Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan

Adli Sicil Belgesi (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir.)

Geçici sürücü belgesi verilecek

Müracaat sonrası İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünce basılan sürücü belgeleri, PTT'ye teslim edilerek yurt içinde başvuruda bulunan kişilerin adreslerine ulaştırılıyor.

Başvuruda bulunan kişilerin sürücü belgeleri kendileri ulaşana kadar geçen sürede nüfus müdürlüklerinden ya da e-Devlet üzerinden alınan geçici sürücü belgesiyle araçlarını kullanabiliyor. Eski sürücü belgesini yeni tip sürücü belgesiyle değiştirmek isteyen kişiler, başvuru yoğunluğundan kaynaklı yaşanabilecek mağduriyetleri göz önünde bulundurarak müracaatlarını yılın son aylarına bırakmamaları isteniyor.

2022 EHLİYET VE EHLİYET YENİLEME HARCI NE KADAR?

Peki, 2022 yılı ehliyet ücretleri ne kadar? Harçlar Kanunu Genel Tebliği'ne göre 2022'de A sınıfı sürücü belgesi harcı 370,40 lira olarak belirlenirken, bu tutar B sınıfı sürücü belgesi harçlarında 1116,90 lira olarak uygulanacak.

Eski Tip (2016 Öncesi Alınan Sürücü Belgeleri) Sürücü Belgelerinin Yenisi İle Değiştirilmesi İşlemlerinde​​​​​​ 

1-Vakıf Hizmet Bedeli Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Hesaplarına 2,00 TL

2-Değerli Kâğıt Bedeli Vergi Tahsil Yetkisi Verilen Banka Hesaplarına 13,00 TL

Yeni Tip (2016 Sonrası Alınan Sürücü Belgeleri) Sürücü Belgelerinin Yenilenmesi İşlemlerinde​​​​​​ Ücret 

1-Vakıf Hizmet Bedeli Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Hesaplarına 65,00 TL

2-Değerli Kâğıt Bedeli Vergi Tahsil Yetkisi Verilen Banka Hesaplarına 280,00 TL

İlk Defa Sürücü Belgesi Alımı veya Sınıf Ekleme İşlemleri İçin 

1-Vakıf Hizmet Bedeli Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı Hesaplarına 65,00 TL

2-Değerli Kâğıt Bedeli Vergi Tahsil Yetkisi Verilen Banka Hesaplarına 280,00 TL

3-A, A1, A2, F sınıfları için (Engelli A Sertifikaları da Dahil) Harç Ücreti Vergi Tahsil Yetkisi Verilen Banka Hesaplarına 370,40 TL

4-B sınıfı için (Engelli B Sertifikaları da Dahil) Harç Ücreti Vergi Tahsil Yetkisi Verilen Banka Hesaplarına 1.116,90 TL

5-B1, BE, C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D, DE, G, M sınıfları için Harç Ücreti Vergi Tahsil Yetkisi Verilen Banka Hesaplarına 1863,70 TL ödeme yapılması gerekmektedir.

KAYIP VE ÇALINTILARDA KART ÜCRETİ ÖDENİYOR MU?

Sürücü Belgeleri ücretleri her yıl Maliye Bakanlığı tarafından belirlendiğinden, kayıp veya çalıntı olsa bile değerli kâğıt ve vakıf payı bedeli ödeme zorunluluğu bulunuyor.

EHLİYET BELGESİNDEKİ FOTOĞRAF NASIL OLMALI?

İçişleri Bakanlığı, ehliyet belgesindeki fotoğraf nasıl olmalı sorusuna şu yanıtı veriyor: Sürücü belgelerinde kullanılacak fotoğrafın kişinin son halini göstermesi bakımından son altı ay içinde çekilmiş ve Uluslararası Sivil Havacılık Teşkilatı (ICAO) tarafından belirlenen standartlara uygun olarak biyometrik olması gereklidir. Sürücü belgesi başvurusunda kişinin ibraz ettiği fotoğraf taranarak sisteme kaydedildikten sonra başvuru sahibine iade edilir. Fotokopi veya bilgisayarda çoğaltılan ve biyometrik olmayan fotoğraflar kabul edilmez.

KAÇ YAŞINDA EHLİYET ALINIR? EHLİYET BELGESİ ALMAK İÇİN YAŞ ŞARTLARI NELER?

1) M, A1 ve B1 sınıfı sürücü belgesi alacakların 16,

2) A2, B, BE, C1, C1E, F ve G sınıfı sürücü belgesi alacakların 18,

3) A sınıfı sürücü belgesi alacakların 20, gücü 15 kilovatı aşan üç tekerlekli motosikletler için 21,

4) C, CE, D1 ve D1E sınıfı sürücü belgesi alacakların 21,

5) D, DE sınıfı sürücü belgesi alacakların 24 yaşını bitirmiş olmaları gerekiyor. Bu arada ehliyet almak için en az ilkokul düzeyinde eğitim almış olmaları gerekiyor.Giriş: 26 Mart 2022 | Güncelleme: 26 Mart 2022 | Okunma: 678


Kaynak: ekonomist.com.tr
Bu karekodu kullanarak haberi telefonunuzda görebilir ve paylaşabilirsiniz.