"Tamzara dokuması yeniden hayat buluyor"

514

Tamzara dokuması kadınlar dokuyor projesi ile markalaşma- kooperatifleşme yolunda. 19'uncu yüzyıldan itibaren dokunmaya başlanan ve kervan yollarıyla Akdeniz, Mısır ve Suriye'ye kadar gönderildiği rivayetler arasında olan Tamzara Dokuması, Türk Patent ve Marka Kurumu'na yapılan başvuru neticesinde Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alarak markalaşma yolundaki ilk resmi adımını atmış oldu. Konuyla ilgili Şebin Gündem Gazetesine açıklamalar yapan Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı, Her biri Şebinkarahisarlı kadınların el emeği, göz nuru olan bu dokumalarla ilçemizin tanıtımına katkı sağlamak, Tamzara Dokuması ismini şehrimizle özleştirmek, markalaştırmak ve en nihayetinde kooperatifleştirmek için yeniden harekete geçtik dedi. 

Şebinkarahisar Belediyesi, 19'uncu yüzyıldan itibaren dokunmaya başlayan ve kervan yollarıyla Akdeniz, Mısır ve Suriye'ye kadar gönderildiği rivayetler arasında olan Tamzara Dokumasının unutulmasına izin vermemek için çalışmalar başladı. Tamzara Dokumasını, Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı göreve geldiği 2010 yılından itibaren, yaptığı girişimler sayesinde Avrupa Birliği projeleri kapsamında desteklenerek hayat bulmaya başladı. Son olarak, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Faruk Kacır’ın da destekleriyle, Şebinkarahisar Belediyesi tarafından Türk Patent ve Marka Kurumu'na yapılan başvuru neticesinde Coğrafi İşaret Tescil Belgesi alarak markalaşma yolundaki ilk resmi adımı atılmış oldu. 2020 Yılı Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı kapsamında DOKA'ya (Doğu Karadeniz Kalkınma Ajansı) Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı'nın girişimleri ile hazırlanarak sunulan Kadınlar Dokuyor projesi kabul edildi. Başkan Yılancı, Her biri Şebinkarahisarlı kadınların el emeği, göz nuru olan bu dokumalarla ilçemizin tanıtımına katkı sağlamak, Tamzara Dokuması ismini şehrimizle özleştirmek, markalaştırmak ve en nihayetinde kooperatifleştirmek için yeniden harekete geçtik dedi. 

50 KADINA EĞİTİMLER VEREREK BU KONUDA UZMANŞAMLARINI SAĞLAYACAĞIZ

İlçede yaşayan 50 kadına Tamzara Dokumasının eğitimlerinin verileceğini açıklayan Şebinkarahisar Belediye Başkanı Şahin Yılancı, 18 ay sürecek projemizle asırlık bu sanatı yeni nesil üretime kazandırmak, ulusal pazarda ve hatırı sayılır markaların vitrinlerinde görmek için bu yola yeniden çıktık. İlimizdeki 4 kadın kooperatifinden ikisinin ilçemizde oluşunun verdiği güçle en az 50 kadına ilgili eğitimleri vererek bu alanda uzmanlaşmalarını sağlayacağız. Dokuma eğitimlerinin yanı sıra Tanıtım ve Pazarlama Eğitimi, Kooperatifçilik Eğitimi ve Dijital Pazarlama Eğitimi ile de destekleyerek e-ticaret alanında da ivme kazandırmayı planlıyoruz Dokuma kumaşlarda iplik özelliklerinin giysi ve aksesuar formlarındaki önemi göz önünde bulundurulduğunda bu dokuma ürünler tamamen doğal, kök boya iplikler ile elde ediliyor. Sağlıklı hammaddeden üretilen bu ürünler alerjik olmayan, kışın sıcak, yazın serin tutma özelliğiyle de tercih edilecek, piyasada kendine yer bulacaktır dedi.

Başkan Yılancı, projenin hayata geçmesinde, başta Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Faruk Kacır başta olmak üzere emeği geçenlere teşekkür etti.
Giriş: 30 Ocak 2021 | Güncelleme: 30 Ocak 2021 | Okunma: 514


Kaynak:
Bu karekodu kullanarak haberi telefonunuzda görebilir ve paylaşabilirsiniz.