"Sembol Tarihi Eser İstiklal Çeşmesi Artık Miniaturk'te"

Milyonlarca ziyaretçinin gezdiği Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından seçilmiş eserlerin minyatürlerinin sergilendiği Miniaturk'te, 1927 yılında Kurtuluş Savaşı anısına ve Cumhuriyetin kuruluşu ve kültürel değerlerinin tanıtılması amacıyla yapılan Şebinkarahisar İstiklal Çeşmesi tarihi eseri ile yer alacak ve Miniatürk'e oldukça yakışacak.

123

Proje Sponsoru ŞEBİNSİAD 

Aslına uygun yapılan, ince işçilik ile mimari özellikli detayların yer aldığı ve Proje sponsorluğu Şebinkarahisarlı Sanayici ve İş Adamları Derneği (ŞEBİNSİAD) tarafından yapılan İstiklal Çeşmesi minyatürü açılışı Giresun Milletvekilleri Sabri Öztürk ve Kadir Aydın, Şebinkarahisar Belediye Başkanı Ömer Şentürk, AK Parti İlçe Başkanı Nejat Okuyar, İBB Meclis üyesi Bora Kılıç, Merkez Valisi Nurullah Kalkancı, ŞEBİNSİAD Başkanı Müjdat Karayılan, Giresun Federasyonu Başkanı Muhterem Memiş, Şebinkarahisarlılar Yardımlaşma Derneği Başkanı Mehmet Şimşek, ŞEBİNSİAD eski Başkanı Altan Güneş, Kocaeli Şebinkarahisarlılar Dernek Başkanı Bayram Korkutacak, Şebinkarahisar Belediyespor Kulübü Başkanı Bayram Karaman, Giresun Vakfı Başkan Yardımcısı Av. H. Arif Ayık, Çeşme mimari Ramazan usta, köy dernek başkanları ve davetlilerin katılımı ile gerçekleştirildi.

Hüseyin Döner'in sunumu ile gerçekleştirilen açılışta SEBİNSİAD Başkanı Müjdat Karayılan açılış konuşması yaptıktan sonra protokol konuşmalarının ardından kurdele kesilerek açılış gerçekleştirildi. 

Gazeteci Sadi Toygar girişimi, İBB Meclis üyesi Bora Kılıç takipçiliği, Miniatürk Müdürü Ayşe Çağlayan'ın destekleri ve ŞEBİNSİAD eski Başkanı Altan Güneş sahiplenmesi ve ŞEBİNSİAD Başkanı Müjdat Karayılan ve yönetiminin sponsor olması ile gerçekleştirilen İstiklal Çeşmesi minyatürünün yapımı Miniaturk'te Şebinkarahisar için önemli turizm potansiyeli olacak. Yaşayan bir çeşmenin burada olması ve sergilenmesi tarihi bir olaydır.Giriş: 04 Eylül 2022 | Güncelleme: 04 Eylül 2022 | Okunma: 123


Kaynak: Sadi Toygar
Bu karekodu kullanarak haberi telefonunuzda görebilir ve paylaşabilirsiniz.