Ramazan Ayının Faziletleri


Ey İman edenler sizden öncekilere farz kılındığı gibi, sizin üzerinize de oruç farz kılındı. Umulur ki sakınıp korunursunuz. Bakara Suresi 2/183

Yüce rabbimize hamd-ü senalar olsun ki, dünya yolculuğumuz sona ermeden, sağlık, afiyet ve imanla bu senede rahmet ve mağfiret ayı mübarek Ramazan-ı Şerif ayına inşallah girmiş bulunuyoruz. 23 Nisan Perşembeyi Cumaya bağlayan gece teravih namazını Cuma günüde (24 Nisan) ilk oruca bismillah diyeceğiz. Rabbim devamına erdirsin.

Peygamberimiz (SAV) Efendimiz Recep ayı girdiği zaman şöyle dua ederdi: Allahım Recep ve Şaban aylarını bizim hakkımızda hayırlı ve mübarek eyle, bizi Ramazan ayına ulaştır. Taberani

Ramazan, yüce Allahın sevgisiyle dolup taşacağımız, oruç, iftar, sahur, teravih ve mukabelelerle manevi alemlere koşacağımız, daha iyi bir kul olma yarışına gireceğimiz, ibadetlerimizi, zirveye taşıyacağımız mübarek aydır. Kur’anda adı geçen tek ay Ramazan ayıdır. Ama bu yıl Ramazan ayına biraz buruk giriyoruz. Çünkü tüm dünyayı etkisi altına alan bir virüs Allah bu hastalığı Ramazan ve sevdikleri hürmetine ülkemiz ve tüm insanlığın üzerinden kaldırsın. Gelecek yıllarda teravih namazını cemaatle kılmayı nasip eylesin. İnşallah teravih namazlarımızı diğer namazlarımızda olduğu gibi ailemizle beraber cemaat olarak kılabiliriz.

Ramazan ilahi emirlerin ışığı altında kendimizi hesaba çektiğimiz, kalplerimizi ve fikirlerimizi kötülüklerden kurtarmaya çalışacağımız mübarek günlerdir.

Ramazan ayı, hayır ve bereket ayıdır. Günahlardan temizlenme, cehennem ateşinden kurtulma ayıdır. Peygamberimiz (SAV) bu aydan söz ederken: Evveli Rahmet, ortası Mağfiret, sonu cehennem azabından kurtuluştur.(1) buyurmuştur.

Ramazan ayı ayların sultanıdır. Kalplere nur, gönüllere şifa, müminlere rahmet olan, bütün insanlığı cehaletten, karanlıktan, vahşetten ve delaletten kurtaran, doğru yola ve ilahi nura, ilme, medeniyete ve saadette ulaştıran Kur'an-ı Kerim bu ayda nazil olmaya başlamıştır. Bu sebeple bu aya Kuran ayıda denilmektedir. Yüce Allah(CC)  şöyle buyurmaktadır. Ramazan ayı öyle bir aydır ki insanlara doğru yolu gösteren, hak ile batılı ayıran Kur'an-ı Kerim, o ayda indirilmiştir. Sizden her kim bu ayı idrak ederse oruç tutsun. (2) 

Burada Müslüman kardeşlerimize yazmak istiyorum. Bu ramazan Diyanet TV'de her gün saat 00.00'da, 04.30'da, 15.00'de mukabele okunacaktır. Televizyondan mukabele dinleyebilirler. 

Sevgili Peygamberimiz (SAV) Ramazan ayının fazileti hakkında şöyle buyurmaktadır.  Eğer ümmetim Ramazan ayında tecelli eden fazilet ve mükâfatları gerçekten bilmiş olsalardı, bütün senenin Ramazan olmasını temenni ederlerdi.(3) 

Ramazan ayında fakirleri de düşünerek Fitre ayıda diyebiliriz. Bu yıl fitrelerimizi korona virüsü sebebi ile mağdur olan fakirlere de verebiliriz. Bu hususta Türkiye Diyanet Vakfı öncülük yapacaktır. Fitre bedeli 27.00 TL olarak Başkanlığımız tarafından açıklanmıştır.

Ramazan ayını mübarek kılan en önemli unsurlardan biride Kadir gecesidir. Kadir gecesine çok önem veren Rahmet Peygamberi,  Ramazan ayı içinde gizlenmiş olan Kadir gecesini, Ramazan ayının son gününde arayın! buyurmuştur.(4) muvatta, i'tikaf, 6. Peygamberimiz Ramazan ayının son on gününe ayrı bir önem verir, Mescid-i saadette itikâfa girer, ibadet ve itaatle meşgul olurdu. Peygamberimiz bu uygulamaya vefat edene kadar devam etmiştir.

Bu mübarek ayda hep bir ağızdan Allah'a hamd edelim. Dua edelim. Dua müminin silahıdır. Rabbim bizleri bu korona illetinden diğer tüm afetlerden korusun. Ramazan-ı Şerifiniz Mübarek Olsun.

1-Et.Terğib ve't Tehib C.2 S.95

2-Bakara 2/185

3-İbn-i Huzeymenin Sahi'hinde Beyhaki ve ebu Şeyh

4-Muvatta. i'tikaf.6.

E-Mail: mustafa28510@hotmail.com

Tel: 0537 567 40 16


Okunma Sayısı: 1045