"Pozitif bakış açısı, sınav performansını artırabilir"

Sınav dönemlerinin öğrenciler için kaygı ve stres kaynağı olabileceğine dikkat çeken Psikolog Anıl Özcan, Başarı ve başarılacak hedefler hakkında notlar tutmak, olumsuz düşünceleri olumlularla değiştirmenize yardımcı olacaktır. Pozitif bir bakış açısı, sınav performansını artıracaktır dedi.

51

Sınav dönemlerinin öğrenciler için kaygı ve stres kaynağı olabileceğini belirten VM Medical Park Samsun Hastanesi'nden Psikolog Anıl Özcan, ancak doğru adımlar atılarak, sınav kaygısının yönetilebileceğini ve öğrencilerin hedefledikleri başarıya ulaşabileceklerini söyledi.

Planlı ve programlı çalışma tercih edilmeli

Düzenli ve zamana yayılmış bir çalışma programıyla sınava hazırlanmanın kaygıyı azaltacağını söyleyen Psk. Özcan, Küçük tekrarlar ve periyodik tekrarlar, öğrenmeyi pekiştirecek ve stres seviyesini düşürecektir. Protein, su, sebze ve meyveler gibi besinler, kaygıyı dengeleyen etkiye sahiptir. Bunları düzenli tüketmek, fiziksel ve zihinsel sağlığı destekleyecektir diye konuştu.

Pozitif bir bakış açısı sağlanmalıdır

Başarı ve başarılacak hedefler hakkında notlar tutmanın olumsuz düşünceleri olumlularla değiştirmeye yardımcı olacağını söyleyen Psk. Özcan, Pozitif bir bakış açısı, sınav performansını artıracaktır ifadelerini kullandı.

Gevşeme egzersizleri yapılabilir

Sınavdan önce yeterli uyku almak ve dinlenmenin zihinsel ve fiziksel olarak tazelenmeyi sağlayacağını vurgulayan Psk. Özcan, Dinlenmiş bir beyin, sınavda daha iyi performans gösterebilir. Derin nefes alma, meditasyon ve diğer gevşeme teknikleri, stresi azaltır ve sakinleştirir. Ayrıca, ortamı havalandırarak da rahatlamanız sağlanabilir şeklinde konuştu.

Ailelerin desteği önemli

Psk. Özcan, ailelerin de çocuklarının sınav kaygısıyla başa çıkmalarına yardımcı olabileceğine değinerek ebeveyn olarak çocukların sınav kaygısını azaltacak tavsiyelerini şöyle sıraladı:

1-Destekleyici olun

2-Olumlu motivasyon sağlayın

3-Stresi azaltmalarına yardımcı olun

4-Planlama ve hazırlık sürecinde destek olun

5-Başarılarını değerlendirin

Psk. Özcan, Bu yöntemleri uygulayarak, sınav kaygısını etkin bir şekilde yönetebilir ve başarılı sonuçlar elde edilmesine yardımcı olunabilir. Tüm sınava girecek öğrencilere başarılar dilerim diyerek sözlerini noktaladı.Giriş: 01 Haziran 2024 | Güncelleme: 01 Haziran 2024 | Okunma: 51


Kaynak: Merve Mısırlıoğlu
Bu karekodu kullanarak haberi telefonunuzda görebilir ve paylaşabilirsiniz.