Nasıl Bir Düğün Yapılmalı

161

Düğünün nasıl yapılacağını dinimiz detaylarıyla belirlememiş, Bunları haramlara düşmemek şartıyla Müslümanların örf ve adetine bırakmıştır.

Düğünlerde şu noktalara riayet edilmesi kamu/toplum yararı açısından faydalı olur.

1-Nikahı duyurmak.

2-Meşru dairede eğlenmek.Düğünlerde içki içilmemesi, kadın ve erkeklerin birbirine karşı ilişkilerinde mahremiyet sınırlarını aşan davranışlardan kaçınmaları uygun olur.

3-Düğünlerde can güvenliğine ve çevre emniyetine özenle saygı gösterilmelidir. Sırf şenlik olsun diye havaya sıkılan kurşunlar, sıkılan havai fişekler etrafa saldıkları korku ve sebep oldukları acılar sebebiyle dinen sakıncalı görülüp kaçınılmalıdır.

4-Yemek vermek Düğün şenliğinin vazgeçilmez bir parçasıdır. Düğün sahibinin davette zengin fakir ayrımı yapmaması gerekir. Davet olunan düğün yemeğine katılmak Peygamber ahlakındandır. 

5-Gereksiz harcamalardan kaçınmak dinimiz, hayatın her alanındaolduğu gibi, yeni kurulacak aile yuvası içinde gereksiz harcama yapılmasını hoş karşılamamıştır. Hatta bu noktada aşırıya gidilmesi israf olacağından haram kabul edilmiştir. Kaynak: harsitvadisi.com