"Mide balonu ile ilgili merak edilen 5 soru"

Obezite tedavisinde uzun yıllardır kullanılan etkili bir yöntem olan mide balonu, son dönemde oldukça sık uygulanan tedavi yöntemlerinden biri.

59

Anadolu Sağlık Merkezi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Cengiz Erenoğlu konuyla ilgili merak edilen 5 soruya yanıt verdi.

1.Mide balonu uygulaması nedir 

Mide balon uygulaması obez hastalarda ameliyata alternatif etkisi ve başarısı kanıtlanmış seçkin bir tedavi yöntemidir. Uygulanması kolay ve kısa süreli endoskopik bir işlemdir, ameliyat değildir. Bu yöntemle hastaların kilo vermesi amaçlanır.

2.Mide balonu uygulaması ne kadar sürer

İşlem 20-25 dakika sürer ve hastanede kalış süresi ortalama 2 saattir. Bu işlem uygulanan hastalar aynı gün işine veya evine dönebilirler.

3.Mide balonu uygulaması kimlere yapılır 

Vücut kitle indeksi (VKİ) 30 ile 40 arasında olan hastalar bu işlem için uygun adaylardır.

4.Bu yöntemle ne kadar kilo verilir 

Mide balonu uygulaması ile kilo veriminin esası, mideye yerleştirilen ortalama 500 cc hacme sahip içi sıvı dolu balon nedeniyle mide kapasitesinin azaltılmış olmasına dayanır. Hastaların büyük çoğunluğu 2-6 ay içinde fazla kilolarının yarısından fazlasını kaybederler.

5.Balon midede ömür boyu kalır mı

Mideye yerleştirilen balon genellikle 6 ayın sonunda kısa süreli endoskopik bir işlem ile çıkarılır. Endoskopik olarak mideye yerleştirilen balonlar olduğu gibi ağızdan yutularak yerleştirilen ve kendiliğinden eriyen balonlar da mevcuttur.Giriş: 17 Ocak 2023 | Güncelleme: 17 Ocak 2023 | Okunma: 59


Kaynak: Ayşe Sorucu
Bu karekodu kullanarak haberi telefonunuzda görebilir ve paylaşabilirsiniz.