"Kurban Bayramında Yapılması Müstehab Olan Şeyler"

Kurban günü yapılması gereken şeyler nelerdir

79

Allahü Teala buyurdu, Elbette Kurbanın etleri de kanlarıda Allaha ulaşmaz. Velakin O'na sizin takvanız ulaşacaktır. Böylece O kurbanları size müsahhas kıldı ki size yolunu gösterdiğinden dolayı Allah'a tekbirde bulunasınız.(Hac suresi, Ayet 37)

Kurban Bayramında Yapılması Müstehab Olan Şeyler

1) Bayram sabahı erken kalkmak.

2) Misvak kullanmak.

3) Gusletmek. (Boy abdesti almak)

4) Güzel koku sürünmek.

5) Temiz ve helâl elbise giymek.

6) Kurban Bayramı'nda fecr-i sâdıkın doğmasından evvelki vakitten (imsaktan) bayram namazını kılıncaya kadar oruçlu gibi, orucu bozan şeylerden uzak durmak.

7) İlk yediği kurban eti olması için yemeği namazdan sonra yemek. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) kurbanın ciğerinden yerlerdi.

8) Mümkün ise namaza yürüyerek gitmek.

9) Namazdan sonra başka bir yoldan dönmek.

10) Neşeli olmak.

11) Çok sadaka vermek.

12) Tekabbelallâhü minnâ ve minküm (Allah bizden ve sizden kabul buyursun.) diyerek Müslümanlara, akraba, komşu ve sevdiklerine duâ etmek ve onlarla musâfaha etmek.

13) Kurban Bayramı namazına giderken yolda sesli tekbir getirmek.

KURBAN KESTİKTEN SONRA NE YAPILIR

Kurban kesildikten sonra 2 rek'at teşekkür namazı kılınır. Fâtiha'dan sonra birinci rek'atte 1 Kevser Sûresi (İnnâ a'taynâ...), ikinci rek'atte 1 İhlâs Sûresi (Kul hüvallâhü ehad…) okunur.

Peygamber Efendimiz (s.a.v.) buyurdular ki: Kurbanınızı kestiğinizde elinizdeki bıçağı bırakın. Sonra iki rek’at namaz kılın. Müslümanlardan hangisi bu iki rek'at namazı kılar da Allâhü Teâlâ'dan bir şey isterse Allâhü Teâlâ o kimseye elbette istediği şeyi verir.

Yâ Rabbi, Bu koyun (sığır veya keçi) sendendir, sanadır ve senin rızan içindir. Lütfunla ve kereminle Halîl'in İbrâhim (a.s.) ve İsmâîl (a.s.)'dan ve Habîb'in Muhammed'den (s.a.v.) kabul ettiğin gibi fazlın, lütfun ve kereminle kabul et, yâ Ekrame'l-Ekramîn.. diye duâ edilir, dîn ve dünya hâcetleri istenir.Giriş: 06 July 2022 | Güncelleme: 06 July 2022 | Okunma: 79


Kaynak: Fazilet Takvimi
Bu karekodu kullanarak haberi telefonunuzda görebilir ve paylaşabilirsiniz.