"Karaciğere Sonbahar Detoksu"

Vücutta açığa çıkan zararlı maddeleri elimine eden karaciğerimiz de arınmayı ve yenilenmeyi hakketmiyor mu, Yağ sentezi, protein sentezi gibi birçok görevi olan karaciğer bir biyokimya fabrikası ve bu nedenle genel sağlığımız için karaciğerin temizlenmesi çok önemli.

198

Üstelik karaciğer detoksu, metabolizma hızının artmasına da yardımcı olacak. Uzman Diyetisyen Nilay Keçeci Arpacı, sonbahar aylarında karaciğerin temizlenmesi için detoks önerilerinde bulundu.

KANDAKİ TOKSİNLERİ TEMİZLEYEN PANCAR 

Karaciğer vücudumuz için oldukça önemli fonksiyonlara sahip bir organdır. Ayrıca diğer organların fonksiyonlarını da etkileyecek derecededir. Bu nedenle hem karaciğerin hem de vücudun detoksifikasyon sürecini hızlandırmak için bazı besinlerden faydalanmak doğru olacaktır. Pancarı bu listenin başına yerleştirebiliriz. Çünkü pancar tam bir antioksidan deposu besindir. Pancar, kanın toksinlerden temizlenmesine destek verir. Karaciğer enzimlerini ve safrayı harekete geçirir. Karaciğer hücre yapılarının onarımı için de katkı sağlar.

LİMON KARACİĞER ENZİM ÜRETİMİNİ DESTEKLER

Karaciğer dostu bir besin de limondur. Turunçgiller grubunda yer alan limon, karaciğerin temizlemesi için oldukça etkilidir. Karaciğer detoksifikasyon sürecini hızlandırır. Aynı zamanda içindeki bazı maddeler yağ sindirimine yardımcı olur. Karaciğer enzim üretimini destekler. Yüksek C vitamini içeren limon, güçlü bir bağışıklık sistemi ile karaciğer sağlığını korur. Limon, alkali bir özelliktedir, bu nedenle karaciğerde asit-baz dengesini korumaya da katkı sağlar.

TAZE SARIMSAK TOKSİNLERİ HIZLA PARÇALAR

Sonbahara aylarında karaciğer detoksu yapmak hem toksinlerden arınmayı sağlayacak hem de düşük metabolizma hızını artırarak bedeni daha sağlıklı bir hale getirecektir. Bu konuda faydalı bir besin de sarımsaktır. Sarımsak, çok hızlı bir şekilde karaciğerdeki toksinleri yok etmeye yardımcı olur. Özellikle taze sarımsak toksinlerin hızla parçalanmasına ve atılması için destek verir. Sarımsağın içinde yer alan allisin güçlü bir antioksidan, bir antibiyotiktir. Bu bileşen sayesinde toksinler hızlı bir şekilde emilim sürecinden geçer ve karaciğerden atılır. Sarımsak tüketmenin kanser hücrelerinin büyümesini engellediğini gösteren bazı çalışmalar da mevcuttur.

KARACİĞER YAĞLANMASINA KARŞI BADEM 

Badem de karaciğer temizliğinde etkili olan besinlerden biridir. Badem; kalsiyum, magnezyum ve E vitamini içerir. Birçok lifi de bünyesinde barındırır. İçerdiği amino asit ve L-arginin ile karaciğerde temizleyici etki gösterir. Başta E vitamini ve içeriğinde bulunan birçok antioksidan bileşenle karaciğer sağlığı için çok gereklidir. Badem tüketmek kadar badem suyunu çmek de faydalıdır. Bademi, ara öğünlerde tüketebilir ya da salatalarınıza da ekleyebilirsiniz. Faydalı yağlar içeren badem, karaciğer yağlanmasının önlenmesi konusunda da destek verir. Karaciğer sağlığını korumak için günde 10-15 badem tüketebilirsiniz.Giriş: 24 Ekim 2022 | Güncelleme: 24 Ekim 2022 | Okunma: 198


Kaynak: Nilay Keçeci Arpacı
Bu karekodu kullanarak haberi telefonunuzda görebilir ve paylaşabilirsiniz.