"Kademeli Elektrik Tarifesi Nedir?"

1 Ocak 2022 tarihinden itibaren günlük 5 kilovatsaat (kWh)altında kalan tüketimler için farklı, üstünde kalan tüketimler için farklı birim fiyat belirlenmesi yöntemi ile Kademeli Elektrik Tarifesi uygulanmaya başlandı.

610

Enerji kullanımında tasarruf ve verimliliği artırmak amacıyla hayata geçirilen kademeli elektrik tarifesi, günlük 5 kilovatsaat (kWh) olan elektrik tüketimlerinin düşük kademeli tarife birim fiyatından, bu

miktarın üzerindeki tüketimlerin ise yüksek kademeli tarife birim fiyatından faturalandırıldığı uygulamadır.

Tarife Kimlere Uygulanacaktır?

Kademeli tarife, sadece Mesken Alçak Gerilim Tek Terim Tek Zamanlı abone gruplarını kapsamaktadır. Bu abone grubunun dışında kalan Mesken Orta Gerilim, Mesken Çok Zamanlı, Ticarethane, Tarımsal Sulama veya Sanayi abonelerinde kademeli elektrik tarifesi uygulanmayacaktır.

Tüm alçak gerilim mesken abone grubu tüketicileri, herhangi bir başvuru yapmadan 1 Ocak 2022 tarihinde kademeli tarifeden yararlanacaktır.

Fatura Nasıl Hesaplanır?

Fatura hesaplaması yapılırken günlük 5 kWh'a kadar olan tüketimler için düşük kademe birim fiyatı uygulanır. İlgili fatura dönemindeki toplam tüketimden düşük kademe tüketim miktarı çıkartılır ve kalan kısım yüksek kademeden hesaplanarak faturaya yansıtılır. Yönetmelik gereği elektrik sayaçları 25-35 gün aralığında okunur ve aylık toplam tüketimin okuma gün sayısına bölünmesi ile ortalama günlük tüketim miktarı belirlenir.

Bu kapsamda, 1 Ocak'tan itibaren mesken aboneleri için günlük ortalama tüketimi 5 kWh'ye kadar olan tüketimler, kilovatsaat başına vergiler hariç 1,24 TL'den faturalandırılırken, günlük ortalama tüketimi 5 kWh üzeri olan her kilovatsaat tüketim için ise 1,68 TL birim fiyat uygulanacaktır.

Faturalarda Yapılan Değişiklikler Nelerdir?

Resmi Gazete'de yayınlanan kanun kapsamında, faturalardaki TRT Payı ve Enerji Fonu 1 Ocak 2022 tarihi itibarıyla kaldırılmıştır. Bu tarihten sonra düzenlenen faturalarda TRT Payı ve Enerji Fonu yansıtılmayacaktır.Giriş: 25 Ocak 2022 | Güncelleme: 25 Ocak 2022 | Okunma: 610


Kaynak: AKSA ELEKTRİK
Bu karekodu kullanarak haberi telefonunuzda görebilir ve paylaşabilirsiniz.