"Hastane Yolu Çilesi"

3089

Mahallede yaşayan felçli 77 yaşında ki Mustafa amca ile eşi, seslerini yıllardır tüm yetkililere duyurmaya çalışıyorlar. Giresun'un, Doğankent ilçesine bağlı, Güdül köyü'nün güney mevkisin'de, yıllardır araç yolu yok. Bu yol önemli çünkü on yedi yıldır felçli ve sol yanı tutmayan 77 yaşında olan Mustafa Bayram'ın, evine bu yoldan ulaşım sağlanıyor. Sol tarafının tutmamasının yanında, astım bronşit hastalığı da olan Mustafa amcanın, bir eli hep ilaçlarında. Hastane yolu onun için pek kolay değil. En az 300-500 mt. Arası Patika (at) yolunu, komşuları Zafer Bayram, Mustafa Bayram ve onlarla birlikte oğlu Mehmet Bayram'ın yardımı ile el arabasında, daracık yolda iki kişi önden ip ile çekip, bir kişinin de el arabasını sürmesi ile 15-20 dakikada ambulansa veya kendi araçlarına varmasıyla sona eriyor. 

Kışın ise bu yolu kullanmak, imkânsız gibi bir hal alıyor. Yolu mahalle sakinleri kürek ile açar veya Mustafa amcayı sırtlarına alıp ambulansa götürmeleri çözüm olabiliyor. Yanında ise 67 yaşında ki eşi Hayriye teyze ona yoldaş oluyor. Öyle cefakâr bir kadın ki elleri öpülesi, dile kolay tam 17 yıldır eşine bakıyor. Her işine koşturuyor ve onun yanında köy işlerine de yetişiyor. Bu zamansız yıkıcı hastalık onu da yıpratmış durumda ama yine de ne olursa olsun eşinin elini hiç bırakmamış, Hayriye teyze.

Mahalle sakinleri seslerini tüm yetkililere duyurmak istemişler ama olmamış. Seçim zamanları muhtar adayları, siyasi yetkililer gelmiş ama sadece oy istemek için gelmişler. Ellerinden tutan olmamış bu insanların. En son ise Doğankent'in bir önce ki dönem kaymakamı Muhammet Emre Canpolat Bey, bir girişimde bulunmuş ve 80 mt. Taş duvar projesi çıkartmış. Fakat ödenek olmayınca oda öylece kalmış. Bu mahalle sakinlerinin ve Mustafa amcanın tek bir isteği var biran önce seslerini yetkililere duyurmak ve mahalleleri için yol girişimlerinin başlaması.Giriş: 15 Temmuz 2020 | Güncelleme: 16 Temmuz 2020 | Okunma: 3089


Kaynak:
Bu karekodu kullanarak haberi telefonunuzda görebilir ve paylaşabilirsiniz.