"Harun Cici, Çevre Kahramanı oldu"

679

ALMANYA'nın Werdohl şehirinde emlakçılık ve düğün salonu işletmeciliği yapan Giresunlu Türk işadamı Harun Cici (58) Lenne nehirinde kıyıya vuran balık sürüsünü ölmekten kurtartı.

DOĞAYA DUYARLI OLMALIYIZ

Lenne nehirinin kenarında yürüyüş yaparken kıyıya vuran balıkları görüp, itfaiyeye haber veren Harun Cici olayı şöyle anlattı: Biz bu ülke ve bu şehirlerde yaşayan bireyler olarak çevre konusunda da dikkatli olmalıyız. İş çıkışında nehir kenarında yürürken köprünün üzerinden kıyıya vuran balık sürüsü  dikkatimi çekti. Balıklarda hiç hareket yoktu. Ve balıkların kıyıya vurduğu bölümde su çok azalmıştı.  Hemen durumu Werdohl itfaiyesine haber verdim. Kalabalık bir ekiple olay yerine gelen itfaiye balıkların olduğu sığ bölümü temizleyip, oraya yeni su takviyesi yaptılar. Hemen akabinde balıklar hareketlenip, kayboldular. Ancak itfaiye ve diğer gönüllülerin hemen olay yerine gelip müdahale etmeleri gerçekten görülmeye değerdi. İsterdim ki bu çevre bilinci Türkiye'de de olsun” dedi.

BU DOĞA BİZE EMANET

Giresun'da İYİ Partiden siyasette yapan Harun Cici'nin gösterdiği bu duyarlık Werdohl Belediyesi ve çevreciler tarafından takdirle karşılanıp, kendisine teşekkür edildi. Ayrıca kendisi fahri çevreci ilan edildi. Kurtarılan sürüde yaklaşık 30 bin civarında balık olduğu tahmin ediliyor. 

Balıkların telef olmasını önleyen Harun Cici sözlerini şöyle noktaladı: Yurtdışında yaşıyor olabiliriz. Yurtdışında yaşamamız çevreci olmamıza engel teşkil etmiyor. Öncelikle insanız ve doğaya ihanet etmemeliyiz. Zira bu doğa bize dedelerimizden kalan bir emanettir. Bizde bu emaneti gelecek kuşaklara teslim edeceğiz. 
Giriş: 25 Haziran 2020 | Güncelleme: 25 Haziran 2020 | Okunma: 679


Kaynak:
Bu karekodu kullanarak haberi telefonunuzda görebilir ve paylaşabilirsiniz.