"Giresun Üniversitesi Rektörlüğünden Basına ve Kamuoyuna Açıklama"

Üniversitemiz birimleri ile ilgili, özellikle sosyal medya üzerinden eksik bilgi ile paylaşılan iki haber üzerine, kamuoyunun doğru bilgi ile bilgilendirilmesi adına, aşağıdaki açıklamanın yapılması ihtiyacı doğmuştur.

188

1.Üniversitemiz Eğitim ve Araştırma Hastanesinde tek yan dal uzmanı olarak görev yapan Onkoloji Hekimimiz Covid hizmetlerinde görevlendirilmemiştir. Kendisine ihtiyacımız olduğu, mecburi hizmeti bitince devam etmesi talebimiz iletilmiş, fakat eşinin Ordu'da çalışması sebebiyle bu teklifi kabul etmeyerek 3 ay önce Ordu Devlet Hastanesine tayini çıkmıştır. Hastalarımızın mağdur olmaması için bu süre boyunca ayrılışı yapılmamıştır. Bu hafta başında da özel bir hastane ile anlaştığını belirterek istifasını sunmuştur. Konu ile ilgili gelişmeler geciktirilmeden, hem İl Sağlık  Müdürlüğüne hem de Sağlık Bakanlığına bildirilmiştir.

2.Tıp Fakültesi eski dekanımız Prof.Dr. Canan ÇELİK İÇEN, 26.03.2021 tarihinde eş durumu sebebiyle ve kendi isteği ile Ankara Şehir Hastanesine tayin edilmiş, yeni dekan ataması yapılıncaya kadar tam beş ay süreyle görevde kalmış ve 26.08.2021 tarihinde ayrılmıştır.

Bu önemli görevi yürütmek üzere, Ondokuzmayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyelerinden, doktorasını tıp fakültesinde tamamlamış olan, sahasında oldukça donanımlı, hem idari hem de akademik tecrübesi bulunan Prof. Dr. Erdal AĞAR, Yüksek Öğretim Kurulu tarafından dekan olarak atanmıştır.

•Farklı lisans diplomasına sahip olan birinin dekan olarak atanmasında yasal olarak bir sakınca yoktur. 2547 sayılı yasanın hükmü açıktır.

•Uluslararası uygulamalara bakıldığında, dünyanın en büyük ve gelişmiş tıp fakültelerinde (Harvard dahil) bu tip uygulamaların olduğunu görmek mümkündür.

•Ulusal düzeyde yapılan uygulamalara bakılıp değerlendirildiğinde, geçmişte ve günümüzde bir çok tıp fakültemizde bu tür atamalara sıkça rastlanmaktadır. Lisans alanı farklı olup da, tıp fakültesinde doktora yapmış bir çok öğretim üyesi halen tıp fakültesi dekanı olarak görev yapmaktadır. Samsun Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin şimdiki dekanı ile Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin geçmiş dönem dekanı buna örnektir.

•Tıp Fakültemizin akreditasyonu açısından herhangi bir sorun bulunmamaktadır. Bu konudaki haberler gerçeği yansıtmamaktadır.

Basına ve kamuoyuna saygı ile duyurulur.

Prof. Dr. Erdal Ağar kimdir

1964 yılında Erzurum'da doğan Prof. Dr. Erdal Ağar, 1985 yılında Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesinden mezun oldu. 1988 yılında Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsünde yüksek lisansını tamamlayan Ağar, 1993 yılında Newcastle Upon Tyne Üniversitesinde doktora derecesini aldı. Ağar, sırasıyla Ondokuz Mayıs Üniversitesinde 1993 yılında yardımcı doçentlik, 1994 yılında doçentlik ve 2000 yılında ise profesörlük unvanını aldı. Prof. Dr. Erdal Ağar, evli ve iki çocuk babasıdır.Giriş: 17 September 2021 | Güncelleme: 17 September 2021 | Okunma: 188


Kaynak: Giresun Üniversitesi Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü
Bu karekodu kullanarak haberi telefonunuzda görebilir ve paylaşabilirsiniz.