"Giresun Kerasus Haber'in, Çevre Duyarlılığı"

Giresun Kerasus Haber Yazı İşleri Müdürü Fatma Bulduk Uğurlu ve Genel Yayın Yönetmeni Hakan Uğurlu, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’ne dikkat çekmek için Giresun'un gözde turistik bölgelerinden biri olan Gelin Kayası'nın etrafında çevre temizliği yaptılar.

60

Gelin Kayası'na Nisan ayında bir ziyaret gerçekleştiren Fatma Bulduk Uğurlu ve Hakan Uğurlu ile birlikte gördüğü çevre kirliliği karşısında yakın bir tarihte bölgede çevre temizliği yapmayı planlamıştı.

5 Haziran Dünya Çevre Günü öncesinde Giresun'daki turistik bölgelerdeki çevre kirliliğine karşı farkındalık yaratmak istediğini belirten Uğurlu, eşi ile birlikte geçtiğimiz hafta sonu Gelin Kayası'na giderek, yanında getirdiği çuval ve büyük boyutlardaki poşetlere çoğunluğu içki şişesi olmak üzere, soda ve plastik su şişeleri, patates cips, kuruyemiş, sigara ve meyvesuyu paketlerini toplayarak doldurdu. Çuval ve poşet olarak toplamda 6 paket doldurduklarını ifade eden Fatma Bulduk Uğurlu, bölgenin dikenli çalılıkları sebebiyle yüzeysel çevre temizliği yapabildiklerini ve dikenli çalıların altını da temizleme imkânı bulunabilseydi en az bir bu kadar daha çöpün paketlenebileceğini belirtti.

ÇEVRE TEMİZLİĞİ, VATAN SEVGİSİNE DAHİL…

Giresun Kerasus Haber Yazı İşleri Müdürü Fatma Bulduk Uğurlu, İnsanlarımızın çevre duyarsızlığı bizleri gerçekten çok üzdü.Bu üzüntümüzün temel sebebi vatan sevgisidir. Vatan sevgisi, sadece savaşa gidip, düşmanları vatanımızdan kovmak değildir. Elbette ki cephede savaşmak, vatan sevgisinin zirvesidir ama, savaştan sonra da vatanımızı savunmamız gerekir. Ayrıca Temizlik İmandandır ve çevre temizliği de buna dahildir.

Vatanı sevmenin birçok faktörü vardır. Mesela bilimde ve teknolojide gelişmek diyebiliriz. Bunun gibi çevreye saygı ve temiz tutmak da vatan sevgisine dahildir. Biz bu temizliği yaparken, bu düşünce ile yola çıktık.Gelin Kayası bölgesindeki çevre kirliliğini dikkate alırsak, burayı kirletenlere sorsak, Tabii ki vatanımızı çok seviyoruz diyeceklerdir. Peki buraları neden kirlettiniz diye sorsak, belki de çevre temizliği ve vatan sevgisi arasındaki bağı anlamayacaklardır. İşte kritik nokta budur. İnsanlarımıza çevre temizliğinin, bir vatanseverlik göstergesi olduğunu anlatmalıyız. Özellikle de okullarda…

Bugün burada yaptığımız temizlik aslında sembolik bir temizlikti. Önemli olan insanları bilinçlendirmek. Eğer insanlarımız bu bilinci kazanmazsa birkaç ay sonra gene aynı miktarda çöpü insanlarımız buraya atacaklardır.

Gelin Kayası bölgesinin aşırı derecede çöpe maruz kalmasının bizce en önemli sebebi bölgede çöp konteynerinin olmamasıdır. Aslında bu bölgeyi gezmeye gelen kişiler çöplerini yanlarında getirecekleri çöp poşetlerine doldurup, şehir merkezine döndüklerinde çöp konteynırlarına atabilirler ama maalesef bu bilinç de toplumumuzda tam manası ile oluşmuş değil. Ondan dolayı bu bölgeye en azından 2 ya da imkân varsa daha fazla sayıda çöp konteyneri yerleştirilmeli. İnsanlar çöp konteyneri var diye çöplerini buraya atabilirler. Tabi çöplerin, çöpkonteynırlarına atılmasını ikaz eden uyarı levhası da faydalı olabilir...

Ayrıca caydırıcı olması için bölgeye güvenlik kamerası konulması ve çöp atanların cezalandırılması da düşünülebilecek çözümler arasındadır. Malum, insanlarımız güvenlik kamerasından oldukça korkmaktadır!... Tabii ki bölgenin güvenlik kamerası ile denetlendiğini belirten bir uyarı levhası da çöpünü çevreye atmak isteyenler için caydırıcı olabilir.

Bölgede temizlik yaptığımız sırada yanımıza gelen çevre duyarlılığı olan ziyaretçiler, yaptığımız temizlik çalışması için bize teşekkür ettiler. Ziyarete gelip buraya çöplerini atan kişilere de tepkilerini belirtirken, toplumun bilinçlenmesi gerektiğini ifade ettiler. şeklinde konuştu.

GELİN KAYASI, 2021 YILINDA DA TEMİZLENMİŞTİ

Önceki Giresun Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu döneminde 2021 yılının Mart ayı içinde Giresun Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekibi tarafından çevre temizliği yapılan Gelin Kayası bölgesi, günümüzde gene çevre kirliliği ile gündeme geldi. Yeni Belediye Başkanı Fuat Köse'nin de konuya sahip çıkması ve Gelin Kayası bölgesinde yeni bir temizlik çalışması yaptırması bekleniyor.

BÖLGEDEKİ FINDIK BAHÇESİ SAHİPLERİ DE DURUMDAN ŞİKAYETÇİ

Gelin Kayası'nın olduğu bölgedeki fındık bahçesi sahipleri de yaşanan çevre kirliliğinden şikayetçi. Özellikle fındık ocaklarının diplerinin boş şişelerle dolmasının büyük sıkıntı yarattığını belirten fındık bahçesi sahipleri, sadece temizlik yaparak bu sorunun çözüme ulaşmasını beklemediklerini ifade ettiler. Toplumun bilinçlenmesi, bölgeye çöp konteynırlarının yerleştirilmesi, güvenlik kamerasının kurulması ve uyarı levhalarının yerleştirilmesinin faydalı olabileceğini umduklarını belirttiler.

GELİN KAYASI'NA NASIL GİDİLİR

Giresun Merkez'e bağlı Mesudiye Köyü'nün Taşhan Bölgesi'nde Kemaliye Yolu üzerinde bulunan Gelin Kayası ulaşım son derece kolaydır. Giresun Merkez'den yola çıktığınızda Giresun Göğüs Hastanesi'ne geliyorsunuz. Buradan Kulakkaya Yaylası yoluna döndükten sonra 5,6 km boyunca ana yolu takip ettiğinizde yolun sağ tarafında Gelin Kayası'nı göreceksiniz.

GİRESUN GELİN KAYASI EFSANESİ

Gelin Kayası, efsanesine göre güzeller güzeli genç bir kız, görücü usulü ile sevmediği bir erkek ile evlendirilmek istenmiş. Anne ve babasına karşı çok saygılı olan iyi kalpli kız buna itiraz edebilecek durumda değilmiş. İçten içe köyün başka bir delikanlısı ile hayatını birleştirmek, onunla evlenmek istiyormuş. Ama bunu ailesi ile paylaşmaktan da korkuyormuş. (Özellikle babasından.) Tanımadığı ve sevmediği bir erkek ile evlenmeye engel olamamış. Düğün tarihi gelmiş çatmış ve nihayet koca evine gelin olarak yolcu edilmiş. Gelin alayı önünde at üzerinde götürülürken, içinden Allah'a dua edip yalvarmış, Allah'ım, beni kötü koca eline düşürme, taş et dondur demiş. İyi kalpli gelinin duası o an kabul olmuş ve gelin alayının önünde, at üstünde taş oluvermiş.

Gelin Kayası'nın başka bir özelliği de, bir taraftan bakıldığında yüz silueti görünüşüyle dikkat çekmektedir.

Haberin videosu için aşağıdaki linki tıklayabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=Cz2Skm17sxk&t=134s
Giriş: 04 Haziran 2024 | Güncelleme: 04 Haziran 2024 | Okunma: 60


Kaynak: Fatma Bulduk Uğurlu
Bu karekodu kullanarak haberi telefonunuzda görebilir ve paylaşabilirsiniz.