Doğankent'te 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlandı

204

Doğankent'te, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nın 97'nci yıl dönümü düzenlenen törenle kutlandı.

Doğankent İlkokulu bahçesinde düzenlenen törende, Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından günün anlamını belirten konuşmalar ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın mesajı okundu. 

Bugünlere kolay gelinmediğini belirten Kaymakam Tuncay Karataş, İşgalcilere karşı başlatılan Kurtuluş savaşının 29 Ekim 1923 yılında Cumhuriyetle ilanı ile taçlandırıldığı tarihimizin en şerefli ve gururlu günlerinden Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 97. Kuruluş yıldönümünü idrak ederken sizleri sevgi ve saygı ile selamlıyorum. 

Değerli katılımcılar, Türkiye Cumhuriyetinin ülkesi ve milleti ile bölünmez bütünlüğü, Atatürk ilke ve İnkılâplarının korunup korunmasında hepimize sorumluluk düşmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Millet Egemenliğine dayanan Laik, Demokratik, Sosyal hukuk devletidir. Bu yapı 97.yıldır toplumsal barışın, huzuru, temel hak ve hukukun temel kaynağıdır. Ülkemize karşı yapılacak tehditlere karşı her zaman hazırlıklı olmalıyız. 

Değerli eğitimciler, bilimin ışığında erdemli insan yetiştirmek düsturu ile gelecek nesilleri şekillendiriniz. Bu amaçları gerçekleştirdiğinizde Atatürk'ün milletleri kurtaran öğretmenler arasına girmiş olursunuz. Sizler Cumhuriyeti koruyacak, payidar kılacak, yükseltecek ve yüceltecek nitelikli bireyler yetiştirdikçe gaflet, delalet ve hatta her türlü ihanet sonuçsuz kalacak Cumhuriyetimiz huzur ve mutluluk içinde kutlanacak. 

Sevgili öğrenciler, sizler Atatürk’ün deyimi ile geleceğin ümidi, ışıklı fertlerisiniz. Gazi Mustafa Kemal'in Cumhuriyeti sizlere emanet edeceğim, gözüm arkada kalmayacak dediği gençlersiniz. 

Şiirlerin okunması ve ilçede Resim, şiir yarışmasında dereceye girenlere ödüllerin verilesinin ardından tören sona erdi. 

Törene, Kaymakam Tuncay Karataş, Belediye Başkan vekili Mustafa Balcı, İlçe Jandarma Komutanı Oğuzhan Özturan, Emniyet Amiri Vekili Cihat Olgun, Mahalle ve Köy Muhtarları, Yakup Kabadayı, Birol Sönmez, Halil Karagöl, Hamza Turan, Ünal Topkara, Şeref Kudu, Sağlık Grup Başkanı Şeyma Karataş, Daire Amirleri, Mustafa Demir, Yüksel Alaca, Halil Babayiğit, Selçuk Efe, Çiğdem Yılmaz, Haşim Kır, İlker Yaşar, Murat Dede, Cemal Şirin, Bayram Şahin, Şeyma Aksoy, Oktay Yılmaz, Cevdet Bayram, Aydın Topar, Yakup Ali Temiz, Siyasi Parti Başkanları, Yılmaz Dede, Zeki Akbulut, Kore Gazisi, Kıbrıs Gazisi ve Yurt içi görev gazileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.Kaynak: harsitvadisi.com