"2023 yılı fındık işçi yevmiyesi açıklandı"

Sakarya, Ordu, Düzce, Trabzon, Giresun için 2023 yılında fındık işçilerinin günlük yevmiye ücretleri açıklandı.

725

Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Ali Şener Bayraktar, kamuoyuna yapılan yeni düzenlemeleri açıkladı. 2023 yılında fındık işçilerinin günlük yevmiye ücretleri belirlendi. Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Başkanı Ali Şener Bayraktar, kamuoyuna yapılan yeni düzenlemeleri açıkladı. Tarım Bakanlığı'nın yönetmelik gereği, geçici tarım işçilerinin en düşük günlük yevmiyeleri belirlendi. Bu yıl için geçerli olan düzenlemeye göre, geçici tarım işçilerinin yemeksiz günlük yevmiyeleri brüt asgari ücretin 30'da biri olan 447 lira 13 kuruş olarak belirlendi.

Bayraktar, bu rakamın asgari bir miktar olduğunu belirtti ve fındık toplama işi yapacak işçilerle yapılacak anlaşmalara bağlı olarak bu rakamın üzerinde yevmiye ödenebileceğini ifade etti. Yerli işçilerin ise 550 ile 600 lira arasında bir yevmiye talep ettiği bilgisi de gelenler arasında yer alıyor.

Ali Şener Bayraktar ayrıca, mazot fiyatlarının artması nedeniyle yol ücreti için ekstra bir ödeme talebinin olduğunu da ekledi. Ancak, fındık işçilerinin henüz bölgeye gelmediğini ve konuyla ilgili kararın kaymakamlık tarafından bu ay içinde açıklanacağını belirtti.

Fındık işçilerinin aldıkları ücretler, tarım sektörünün ve genel ekonominin durumunu yansıtması açısından büyük bir önem taşıyor. Bu nedenle, 2023 yılında fındık işçilerinin günlük yevmiye ücretlerindeki artış, sektörün genel ekonomik durumuna ilişkin önemli bir gösterge olarak kabul edilebilir.Giriş: 10 Temmuz 2023 | Güncelleme: 10 Temmuz 2023 | Okunma: 725


Kaynak: findiktv.com
Bu karekodu kullanarak haberi telefonunuzda görebilir ve paylaşabilirsiniz.