• Vadi'nin Medya Penceresi

16 Temmuz 2018 Pazartesi

Emek is ticaret
SON HABERLER

Şebinkarahisarlı Mucitten Buluş İtirafı


  • 04 Mart 2016 Cuma
Şebinkarahisarlı Mucitten Buluş İtirafı
Şebinkarahisarlı Mucitten Buluş İtirafı

Şebinkarahisarlı mucit öğretmen Celalettin Turkar, 2016 İstanbul Uluslararası Buluş fuarında, uzay araştırmalarında çığır açacak buluşu ile Fuardaki yerini aldı.

Dünyada eşi benzeri olmayan ve uzay sektöründe büyük avantaj sağlayabilecek yeni bir uzay mekiği roketi buluşuna imza atan Şebinkarahisarlı mucit öğretmen Celalettin Turkar, "Ortaya çıkan buluşumun tek sebebi öğrencimdir. Öğrencimin dersine gösterdiği ilgi, benim ona verdiğim değerdir." dedi.

Şebinkarahisarlı Öğretmen, kendisi ile yaptığım röportajda Patentini aldığı iç darbe ile hareket eden Roket buluşu ile ilgili teknik detaylar ve bunlarla ilgili çalışmalarının ortada olduğunu, tüm detaylarının TÜBİTAK tarafından onaylandığını ve patentini aldığını söyledi. Benim buluşumdan daha çok paylaşmak istediğim ve benim için en önemli konu, öğretmen öğrenci ilişkisi ve eğitim verenlerin eğitim alanlara gösterdiği ilgidir. Diyerek konuşmasına devam eden Mucit Öğretmen Celalettin Turkar sözlerini şöyle sürdürdü. "Bu gün burada olmamın tek sebebi ilkokul 5. Sınıfta okuyan öğrencimdir. Şebinkarahisar'da bir köy okulunda öğretmenlik yaparken 12 öğrencimden 2 tanesi 4. sınıfta 1 tanesi de 5. sınıfta okuyordu. 5. Sınıfta tek öğrencim vardı. O günkü deneyi sadece bir öğrencim için yaptım. Onu önemsememek olmazdı ve ben o öğrencime çok değer verdiğimden dolayı o günkü dersimin konusu ile alakalı deneyi yaptım. Eğer o gün yaptığım deneyi yapmamış olsaydım ortaya çıkan ters tepkime durumunu göremeyecektim. Milyon sene yaşayıp o deneyi yapmamış olsaydım yine bu buluş ortaya çıkmayacaktı. Öğrencimin dersine gösterdiği ilgi, benim ona verdiğim değer bu gün burada olmamın sebebi olan buluşumda olmazdı." dedi.

Öğretmen öğrenci ilişkisine de değinen Sayın Turkar sözlerini şöyle sürdürdü."Burada buluştan daha önemlisi bir öğretmen olarak, öğrenci öğretmen ilişkisine verdiğim değerdir. Bu davranışımızın öğrencilerin gelecekleri açısından önemli olduğunu vurgulamak istiyorum. Öğrencilerimize değer vermeli onları ihmal etmemeliyiz. Her konuda her zaman insanların diğer insanlara faydalı olması, değer vermesi gerekir. Günümüzde birbirimizi anlamakta ve kabullenmekte zorlanıyoruz. Ne olursa olsun bizler insanlara değer vermek zorundayız." dedi.

2016 İstanbul Uluslararası Buluş fuarındaki buluşu ile alakalı verdiği teknik bilgilerin sonunda ise sözlerini şöyle tamamladı. " Uluslararası Buluş fuarında standımı ziyaret edenler arasında meraklı öğrencilerin olması beni heyecanlandırıyor. İlgi göstermeleri beni çok duygulandırıyor. Onların tüm sorularını onların anlayabilecekleri şekilde anlatıyorum. Esas bundan sonraki aşama benim için çok önemli. Bu buluş eğer bir şekilde değerlendirilmez ise hiçbir anlamı kalmayacak. Hayata geçirilmez ise sadece boş bir çalışma olarak kalacak. İnşallah yetkililerimiz buluşumuza sahip çıkarlar. Türkiye'de aldığım patenti yurt dışında da alabilmek için gerekli çalışmalarım devam ediyor." diyen Sayın Celalettin Turkar, buluşumun uzay çalışmalarına ışık olmasını, insanlığın hizmetine sunulmasını arzu ediyorum. Uluslararası Buluş fuarında olmamda emeği geçenlere ve bana desteklerini esirgemeyen tüm dostlarıma sonsuz teşekkür ediyorum diyerek sözlerini tamamladı.

Okunma Sayısı: 1694

Haber Kaynağı: Hüseyin Şenel Odacı

Haber Editörü: Seyit Güvendi

Haber Etiketleri: Şebinkarahisarlı Mucitten Buluş İtirafı, aramalar

HABERİ FACEBOOK ÜZERİNDEN YORUMLA

EN SON HABERLER

alfabesoft
Puan Durumu

HARŞIT VADİSİ FACEBOOK

HABER DERECE

HarsitUser 4 / 10 1694 5

Sitene Ekle