• Vadi'nin Medya Penceresi

20 Nisan 2019 Cumartesi

Emek is ticaret
SON HABERLER

Gümüşhane Üniversitesi Öğrencileri Robot Yaptı


  • 2014-11-26
Gümüşhane Üniversitesi Öğrencileri Robot Yaptı
Gümüşhane Üniversitesi Öğrencileri Robot Yaptı

Gümüşhane Üniversitesi Kelkit aydın Doğan Meslek Yüksek Okulu Bilgisayar Bölümü öğrencileri çeşitli alanlarda kullanılabilecek Aslan, Gümüş 1 ve Fırtına isminde 3 farklı robot yaptı.

Yaptıkları robotlarla teorik ve pratik eğitimin fırsatlarını birlikte keşfeden öğrenciler çeşitli yarışma ve fuarlarda Gümüşhane Üniversitesini temsil  ediyor.
Arama-kurtarma çalışmalarında yaşanan yaralanma, gaz zehirlenmesi gibi tehlikeli durumların ortadan kaldırılması amacıyla öğrencilerin tasarladığı ASLAN  isimli robot, enkaz altında bulunan durumu kamera ve gaz algılama sensörü ile görüntüleyebiliyor. Üzerinde bulunan ekipmanlar vasıtasıyla merdivenleri  rahatlıkla çıkabilen araç öğrencilerin örnek projeleri arasında gösteriliyor.
Japon Sumo Güreşi’nden esinlenerek yapılan ve dairesel bir alanda rakibi dışarıya atmak için mücadele eden GÜMÜŞ 1 isimli robot, üzerinde bulunan sensörler  vasıtasıyla rakibini motor gücüyle dışarıya çıkarmaya çalışıyor. Gümüş 1, Milli Eğitim Bakanlığı ve üniversitelerin düzenlemiş olduğu, 60 katılımcının  bulunduğu ve Gümüşhane Üniversitesi Öğrencilerinin ilk defa katıldığı Sumo Robot Yarışmaları’nda 4’üncü olarak mansiyon ödülüne layık görüldü.
Çizgi izleyen robot olarak kullanılan FIRTINA isimli robot ise, bir çizgi üzerinde parkuru en kısa zamanda ve hatasız bir şekilde tamamlama özelliğini  taşıyor.  Öğrenciler, alışılmışın üzerinde bir teknoloji kullanılarak tasarladıkları robota FEZ PANDA denilen açık kod kaynaklı kartı entegre etmeyi  başardılar.

Okunma: 54447 | Kaynak: Habergumus.com

Haber Editörü: Mod 1 |

Haber Etiketleri: Gümüşhane Üniversitesi Öğrencileri 3 Robot Yaptı, Gümüşhane Üniversite Öğrencilerinden Robot Tasarımı, aramalar

HABERİ FACEBOOK ÜZERİNDEN YORUMLA

EN SON HABERLER

HARŞIT VADİSİ FACEBOOK

HABER DERECE

HarsitUser / 10 54447 5