Vadi'nin Medya Penceresi
  • 23 Şubat 2020 Pazar

Ankara'da Giresun STK’ları Kenetleniyor

Ankara’da kurulu bulunan, geçmiş yıllardan bu yana kurulup faaliyet gösteren Giresun Sivil Toplum kuruluşlarıyla yeni faaliyete geçen STK’larla bir araya gelerek örnek bir dayanışmaya imza attılar.

Ankara'da Giresun STK’ları Kenetleniyor

Giresunlu olmanın bilinci ve ruhu ile bir araya gelen Giresun İli ve İlçeleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Giresun Eğitim Kültür ve Sağlık Vakfı (GİRSEV), Şebinkarahisarlılar Vakfı, Güce, Eynesil Çanakçı Derneği (GEÇ), Alucralılar Yardımlaşma Derneği’nin başkanları, yöneticileri ve eşleriyle birlikte düzenlenen kahvaltıda bir araya geldiler. Ankara'da kurulu bulunan Giresun Vakıf ve dernekleri bundan böyle yapılacak faaliyetlerde birlikte hareket etme, çalışma komisyonları oluşturma, mesleki dayanışmalar sergileme, Giresun’un Ankara’da yaşayan yetiştirdiği her meslekten değerleriyle, insanlarıyla, bürokratlarıyla, siyasileriyle, işadamlarıyla, esnaflarıyla ve vatandaşlarla arzu edilen kültür, sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın Giresun adına daha iyi güzelliklerin sergilemesi için oluşturulacak sinerjinin altyapısını oluşturdular.

Geçmişte ve halen Ankara bürokrasisinde görev yapmış birbirinden değerli isimlerin yanında, Giresun STK’larında görev alan serbest meslek mensuplarının da içinde yer aldığı bu güzel oluşum, Ankara’da okuyan ve yanının parlak bir Türkiye’sine sahip çıkacak gençlerin yetişmelerine zemin hazırlayacak eğitim, turizm, tanıtım ve sosyal sorumluluk projelerini de hayata geçirecekler.

Kuruluşundan bugüne kadar Giresun öğrenci gençliğine burs ve eğitim yardımları gibi sorunlarına kendi imkanları ölçüsünde çözüm üreten bu STK’lar, küçümsenemeyecek hizmetlere imza attığı da açık bir gerçek olmakla birlikte hemşehriler arasında sosyal dayanışmayı sağlamada önemli görevler üstlendiğini de ifade etmekte yarar var.

Dijital dünyanın bu kadar etkili olmadığı yıllarda Ankara’da yaşayan veya Giresun’da ve gurbet ellerde yaşayıp da Ankara’da sorunları olan hemşehrilerimizin genel sorunlarıyla ilgilenmiş ve çözümü konusunda her bir derneğimiz ve vakıflarımız ayrı ayrı çabalar sarf etmişti. Facebook ve internet dernekçiliğin ötesinde çalışmalar sergilemişti. Yaptıkları hizmetler insanların yüreklerinde yazılı.

Şimdi ise STK’larımızın Ankara’da güç birliğine gitmiş olmaları gelişen ve değişen ülke koşulları içerisinde Ankara ile Giresun arasında bir köprü görevini yapmak için sivil inisiyatifi harekete geçiriyor. Doğrusu Ankara’da Giresun STK’ları fotoğrafı büyük görüyor, kenetleniyor.

Türkiye Barolar Birliği’nin Balgat’taki Tesislerinde Ankara’da faaliyet gösteren Giresun STK’larının yöneticilerinin eşleriyle bir araya geldiği kahvaltı da hemşehriler arasında güzel bir birliktelik oluştu ve samimi dilek ve düşünceler dile getirildi.

GİRSEV adına Yönetim Kurulu Üyesi Bilal Doma’nın hoş geldiniz konuşmasının ardından GİRSEV Yönetim Kurulu Başkanı Metin Yaraman kahvaltının içeriği ve bundan böyle yapılacak çalışmalar hakkında doyurucu bilgiler verdi ve gösterilen ilgiye teşekkür etti. Yaraman konuşmasında bu sabahki kahvaltılı toplantının öneminden söz ederek birliktelik adına güzel bir tablo oluşmasından büyük bir memnuniyet duyduğunu söyledi.

Yaraman, yaptığı kısa öz ve net ifadelerin yer aldığı konuşmasının ardından toplantının moderatörlüğünü yapmak üzere sözü Şebinkarahisarlılar Vakfı Başkanı Av. Ali Yaşar Yücel’e verdi.

Ankara Şebinkarahisar Vakfı Başkanı Av. Ali Yaşar Yücel ise yaptığı özel ve güzel konuşmasında aslında bu birlikteliğin geçtiğimiz yıl yapılan GİRSEV’in mali genel kurulunda kendisine Divan Başkanı olarak görev verilmesinin ardından ortaya çıkan samimi duyguların, görüş ve düşüncelerin ortaya çıkardığı bir sinerji olduğunu söyledi.

Yücel, Divan Başkanı sıfatıyla o gün GİRSEV mali genel kuruluna katılan üye hemşehrilerimizle birlikte ortaya attığı fikirlerin meyvelerini verdiğini ve bundan böylece de bir fidan gibi daha da büyüyeceğini ifade etti.

Kahvaltının amacı, kapsamı ve içeriği hakkında genel bilgilendirmelerde de Yücel, moderatörlük görevini de başarılı bir şekilde yürüterek hemen hemen söz almak isteyenlere mikrofonu uzattı ve ilk sözü Giresun İli ve İlçeleri Derneği Başkanı ve yarım asra yakın Giresun STK’larına hizmet veren, aynı zamanda uzun yıllar Ankara bürokrasisinde devletin ve hemşehrilerimizin hizmetinde bulunan Av. Salih Hacıömeroğlu’na uzattı.