Vadi'nin Medya Penceresi
  • 28 Ocak 2020 Salı

Sütçü İmam olayı, kurtuluşun müjdecisiydi

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi ve Kahramanmaraş Valiliği tarafından koordine edilen ve Cumhurbaşkanlığı himayesinde gerçekleştirilen Maraş’ın kurtuluşunun 100.yıl etkinlikleri kapsamında düzenlenen konferanslar devam ediyor.

Sütçü İmam olayı, kurtuluşun müjdecisiydi

Milli Mücadele’nin anlatıldığı konferanslar bugün Kahramanmaraş Sosyal Bilimler Lisesi ve Bağlarbaşı İmam Hatip Ortaokulu’nda gerçekleştirildi. Dr. Mustafa Edip Çelik ve Şevki Karabekiroğlu öğrencilere kurtuluş destanını anlattı.

Maraş halkı, Milli mücadele sırasında çeşitli işkencelere maruz kaldı

Sosyal Bilimler Lisesi'nde düzenlenen konferansta Sütçü İmam ve ilk kurşun olaylarına değinen Dr. Mustafa Edip Çelik Sütçü İmam olayı, özgürlüğün ilk işareti ve kurtuluşun müjdecisi idi. Türk'ün namusuna el atan ve bir Türk'ü yaralayan el nihayet kopmuştu. Bu arada silah seslerine, henüz şehri terk etmemiş İngiliz devriyeleri ve subayları da gelmişlerdi. Sütçü İmam devriyeler gelinceye kadar Nalbant Bekir'den emanet aldığı ata binerek Kandil ve Ahırdağı istikametine hareket etti. Ahırdağı'nı aşarken Süleymanlı'dan Maraş'a gelmekte olan bir Fransız müfrezesine incebel mevkiinde tesadüf etti. Hadiseden haberi olmayan Fransızlar, Sütçü İmam'ın silahını müsadere ettikten sonra kendini serbest bıraktı dedi.

Milli mücadele sırasında Maraş halkının çeşitli işkencelere maruz kaldığına belirten Çelik, Milli mücadelenin ilk kurşununu atan Sütçü İmam, olaydan sonra Bertiz Bölgesi Ağabeyli Köyünde Beyazıtlıoğlu Muharrem Bey'in yanına gitti. Fransız ve Ermeni Kuvvetleri tüm aramalara rağmen Sütçü İmam'ın izine ulaşamadı. Bu olaydan sonra Fransız ve Ermeni askerleri misilleme olarak Sütçü İmam’ın dayısının oğlu Tiyeklioğlu Kadir'in ellerini ve ayaklarını arkadan bağlayarak, burnunu ve kulaklarını keserek şehit ettiler şeklinde konuştu.

Bağlarbaşı İmam Hatip Ortaokulu'nda öğrencilerle bir araya gelen Şevki Karabekiroğlu ise, verilen mücadelenin ne kadar zor şartlar altında gerçekleştiğini ve o günkü koşullarda Maraş halkının eşsiz milli birlik ve dayanışma örneği sergilediğinden bahsetti.