Vadi'nin Medya Penceresi
  • 06 Aralık 2019 Cuma

Öztürk'ten Hava Alanı Açıklaması

AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, son günlerde Ordu-Giresun Havalimanına gerçekleşen uçak sefer sayılarındaki azalışla ilgili yazılı ve dijital medyada yer alan bazı yayınlar üzerine konuyu araştırdıklarını bildirdi.

Öztürk'ten Hava Alanı Açıklaması

Konuya ilişkin basın açıklaması yapan Milletvekili Öztürk; Yetkililerden aldığımız bilgilere göre Türk Hava Yolları’nın Ordu-Giresun seferlerinde herhangi bir azalma planlanmamış olmasına rağmen 2019 yılı Mayıs ayında Boeing firması 737 MAX serisi uçakların uçuşlarının yasaklanmasından ve filoya katılması planlanan ilgili seri uçakların tesliminin yapılmamış olmasından dolayı ağırlıklı olarak ülke genelindeki iç hatlarda sefer iptallerine gidilmiştir. Bu iptaller sadece Ordu-Giresun özelinde olmayıp tüm hatlar için, özellikle İstanbul uçuşlarında yoğunlaşmıştır. Anadolu Jet Ankara ve Sabiha Gökçen seferlerinde de ülke genelindeki diğer tüm istasyonlar için sefer iptalleri söz konusu olmuş fakat bu iptallerden Ordu-Giresun Havalimanı etkilenmemiştir. Bu kapsamda; Devlet Hava Meydanları İşletmesi Genel Müdürlüğü'nce işletilen ülke genelindeki iç hat istasyonlarda uçak sayısı 2019 yılında yüzde 18 azalmış olmasına karşın, Ordu-Giresun Havalimanı'nda yüzde 1 artmıştır. Dış hat uçuş sayısı iç hat istasyonlar için ülke genelinde yüzde 30 azalmış olup, Ordu-Giresun Havalimanı'nda ise yüzde 22 artmıştır. Yolcu kısmında ise DHMİ'nin işlettiği iç hat meydanlarda; iç hat yolcu sayısı ülke genelinde yüzde 27; Ordu-Giresun Havalimanı'nda ise yüzde 3 azalmıştır. Dış hat yolcu sayısı ise genelde yüzde 31 azalmış olup, Ordu- Giresun Havalimanında ise yüzde 24 artmıştır.

Türk Hava Yolları’nın 2019 yılının ilk onbir aylık verilerine göre; Ordu-Giresun / İstanbul Havalimanı Hattında, 2018 yılı aynı dönemle karşılaştırıldığında toplam yapılan sefer sayısı yüzde 15 düşüşle 1575 olarak gerçekleşmiş olup, toplam taşınan yolcu sayısı yüzde 12 düşüşle 230.000 olmuştur.

Ordu-Giresun / Sabiha Gökçen Havalimanı Hattında; toplam yapılan sefer sayısı yüzde 1 artışla 1733 olarak gerçekleşmiş olup, toplan taşınan yolcu ise yüzde 3 artışla 295.000 olmuştur. Ordu-Giresun Ankara/Esenboğa Havalimanı Hattında; toplam yapılan sefer sayısı yüzde 10 artışla 1302 olarak gerçekleşmiş olup, toplam yolcu sayısı ise yüzde 25 artış göstererek 208.373 kişi olmuştur.

Tüm tarifeli seferler dikkate alındığında; 2018 yılı aynı dönem için 675.000 kişi olan toplam yolcu sayısı  2019 yılı gerçekleşmelerine göre yaklaşık yüzde 8 artarak 734.000 kişi olmuştur. Toplam sefer sayısı ise 2018 yılına göre yaklaşık yüzde 1 artış göstererek 4550 seferden 4610’a yükselmiştir.

Tarifeli seferlerin dışında 2019 yaz döneminde Türk Hava Yolları tarafından; Haftalık 1 sefer olmak üzere Ordu-Giresun Havalimanı’ndan Almanya/Münih Havalimanı’na direkt ve Suudi Arabistan’ın Riyad ve Al-Gassim Havalimanlarına charter seferler gerçekleştirilmiştir. THY’nin iştiraklerinden biri olan Sunexpress Havayolu şirketi tarafından da yine 2019 yaz döneminde Almanya’nın Düsseldorf ve Köln Havalimanlarına direkt seferler yapılmıştır.

Ordu-Giresun Havalimanı çıkışlı İzmir, Antalya, Kıbrıs Havalimanları şeklinde çapraz uçuş talepleriyle alakalı olarak, THY ve Anadolu Jet’in mevcut durumda çapraz uçuş yapabilmek için uçak ve ekip müsaitliği olmadığından gerçekleştirilememektedir. Ayrıca, THY veya Anadolu Jet bölgemizden veya Türkiye geneli herhangi bir iç hat noktadan (münferit bazı Kıbrıs ve Bursa seferi dışında) çapraz uçuş gerçekleştirmemektedir.

İzmir için Sunexpress Havayolu şirketinin 2019 yılı için bir çalışması olmuştur. Fakat yine Boeing firması 737 MAX serisi uçakların uçurulamaması nedeniyle oluşan kapasite sıkıntısından dolayı planlama gerçekleşememiştir.

 Önümüzdeki kış dönemi için bir önceki tarife planına paralel olarak; İstanbul Havalimanı hattı haftalık 18, Sabiha Gökçen Havalimanı haftalık 20, Ankara Esenboğa Havalimanı için haftalık 14 frekans meydan oluru alınmış olup tarife planlaması yapılmıştır.  Türk Hava Yolları dışında düzenli olarak Pegasus Hava Yolu şirketinin günlük 2 frekans Sabiha Gökçen Havalimanı seferleri devam etmektedir. 

Boeing firması 737 MAX serisi uçakların uçuşlarının yasaklanmasından dolayı Türkiye genelinde yaşanan uçuş sefer sayılarındaki azalmanın giderilmesi noktasında hava yolu şirketlerimiz gerekli çalışma ve planlamaları yapmaktadır. 

Özet olarak, Tüm Türkiye’de olduğu gibi Ordu-Giresun Havalimanı’na yapılan sefer sayılarındaki azalmanın Boeing 737 MAX seri uçakların uçurulamayışı nedeniyle ortaya çıktığını, geçici olduğunu ve kısa zamanda çözüme kavuşacağını düşünüyoruz. Hemşehrilerimiz müsterih olsun. Tüm diğer konularda olduğu gibi bu konunun da yakın takipçisiyiz. dedi.