Vadi'nin Medya Penceresi
  • 19 Kasım 2019 Salı

Öztürk'ten Giresun Çevre Yolu Basın Açıklaması

AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, Giresun Çevre Yolu Projesi hakkında son günlerde bazı basın yayın organlarında yer alan haber ve yayınlar üzerine yazılı açıklama yaptı.

Öztürk'ten Giresun Çevre Yolu Basın Açıklaması

Çevre Yolu Projesinin, Giresun ve bölge ekonomisine önemli katkılar sağlayacağına dikkat çeken Öztürk,'' Projenin tamamlanması neticesinde ilimizde çok ciddi gelişmeler olacak, şehrimiz yeni bir kimliğe yeni bir vizyona sahip olacaktır. Bu  gelişmelere paralel olarak bölgemizin ve Giresun’umuzun turizm, ticaret ve sosyoekonomik yönden gelişimine önemli katkılar sağlanacaktır. Şehir merkezindeki trafik rahatlayacak, bu sayede sadece araç trafiği değil yaya trafiği de  rahatlamış olacak. Aynı zamanda bu yol seyahat güvenliği ve zaman tasarrufunun yanında sürücülere yakıt tasarrufu da sağlayacak ve bundan dolayı da ekonomik olarak büyük bir katkı elde edilecektir''dedi.

Giresun'a kazandırılacak en önemli yatırımların başında Çevre Yolu Projesinin yer aldığını belirten Öztürk;’’ Hemşehrilerimizin zihninde çevre yolu önemli bir yer tutuyor. Bu minvalde kamuoyunu projenin son durumu hakkında  bilgilendirmek istedim. Giresun Çevre Yolu Projesinin yapım ihalesi öncesinde çalışmaların başlaması için ilk adım olan proje etüt çalışmalarında artık sona yaklaşıldı. İmar sorunlarından dolayı revize edilen Giresun Çevre Yolu Güzergâh  Planına göre, proje Ordu ili Gülyalı ilçesinden başlayarak, Giresun ili Keşap ilçesi Karadeniz Sahil Yolunda sona erecek. Toplam olarak 49,215 kilometre uzunluğunda olan proje çalışmaları 2x2 olarak Altınok Mühendislik Müşavirlik Şirketi  tarafından sürdürülmektedir. Güzergah boyunca 2.7 kilometre uzunluğunda 18 adet köprü/viyadük, 39,6 kilometre uzunluğunda 21 adet tünel ve 9 adet köprülü kavşak bulunmaktadır. Güzergâhın, plan-profili Karayolları Genel  Müdürlüğü’nce 6.8.2018 tarihinde onaylanmıştır.Sondaj çalışmaları devam etmekte olup, tünel ön projeleri Genel Müdürlükte onay aşamasındadır. Projenin başlangıç kavşağı, Gülyalı merkezi gerisinden, Ordu Çevre Yolu projesinin bitişinin 2  kilometre uzaklığında uygun bir alanda havalimanına girmeden doğrudan Giresun Çevre Yoluna bağlantı sağlayacak, daha sonra Piraziz, Bulancak, Giresun Merkez ve Keşap olarak devam eden hat, Keşap'ta mevcut imarı rahatsız etmeyen  bir alanda sahil yoluna bağlanarak son bulacaktır. Proje yapım işinin süre uzatımlarıyla bitim tarihi 12.5.2020’dir. Hemşehrilerimiz müsterih olsun. Projenin yakın takipçisiyiz’’dedi.