Vadi'nin Medya Penceresi
  • 21 Kasım 2019 Perşembe

Gümüşhane Mebusu Mehmet Şükrü Üçüncüoğlu

1920 yılında TBMM 1.dönem Gümüşhane Mebusu olarak seçilen merhum Mehmet Şükrü Üçüncüoğlu'nun kabri Tirebolu ilçesi Kuzgun Köyü Çınarcık Mahallesinde kendine ait tarlada bulunmaktadır.

Gümüşhane Mebusu Mehmet Şükrü Üçüncüoğlu

Mehmet Şükrü Üçüncüoğlu aslen Torulludur. Kuzgun ve civarında dedelerine ait 1700’lü yıllardan kalma yerleri bulunmaktadır.

Üçüncüoğlu; 1881 yılında Torul'da doğmuş olup 1887 doğumlu Gümüşhane Tekke köyü nüfusuna kayıtlı Arife ile evlenmiş ve 1 erkek, 2 kız olmak üzer 3 çocukları olmuştur. 1895-1900 yılları arasında atama yoluyla Torul Belediye başkanlığı yapmıştır. Mehmet Şükrü Üçüncüoğlu Gümüşhane'nin il olması sonrasında Torul delegesi sıfatıyla Mebus seçimlerine katılmış ve 1 oy farkla Gümüşhane Mebusu seçilmiştir. 1920-1925 yılları arasında devam eden Mebusluğu sırasında Samsun-Çarşamba yakınlarında yanında 2 Mebusla birlikte eşkıya saldırısına uğramış ve iki Mebus arkadaşını kaybetmiştir. Kendisi Çarşamba’da dağ taraflarına doğru kaçmış ancak dağlarda soğuktan zatürreye yakalanmış ve 20 günde Ankara’ya ulaşabilmiştir. Bir süre Ankara’da tedavi görmüş ve zaman zaman Tirebolu Cindaşı Mahallesinde satın almış olduğu taş yapımı evde dinlenmiştir. 1926’da hastalığı nedeniyle mebusluğa devam edememiş ve Kuzgun Köyü Çınarcık Mahallesinde yakınlarını ziyaret ederken vefat etmiştir. Çınarcık Mahallesindeki kendine ait tarlaya defnedilmiş olan Üçüncüoğlu’nun yanında çocuklarına ait mezarlar da bulunmaktadır.