Vadi'nin Medya Penceresi
  • 22 Ekim 2019 Salı

Öğrencilerden Yaya Güvenliğinin Nöberçisiyiz farkındalık etkinliği

Trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacı ile Doğankent İlkokul ve ortaokul öğrencileri, Doğankent Köprübaşı ışıklar ve emniyet amirliği binası önü yaya geçitlerinde uygulama yaptı.

Öğrencilerden Yaya Güvenliğinin Nöberçisiyiz farkındalık etkinliği

Trafikte yaya önceliği bilincinin oluşturulması ve yaya geçitlerinin kullanımının yaygınlaştırılması amacı ile “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla 81 ilde İçişleri Bakanlığının 2019 yılını “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan etmesiyle başlatılan çalışmalar kapsamında Doğankent ilkokul ve ortaokul öğrencileri, Doğankent köprübaşı ve emniyet amirliği önünde bulunan ışıklardaki yaya geçitlerinde uygulama yaptı. Uygulama kapsamında Doğankent girişindeki ışıklarda bulunan yaya geçidinde sürücülerin yaya geçidi ve yayaları fark etmesi amacıyla öğrenciler, trafik polisi eşliğinde araçları durdurdular. Yaya geçitlerinde yayaya yol vermeyen sürücüleri uyaran öğrenciler, yaya geçitlerinde önceliğin yayanın olduğunu hatırlattı. Proje kapsamında hazırlanan el broşürleri öğrenci, sürücü ve yayalara dağıtıldı. 

Doğankent Emniyet Amiri Kenan Altun yaptığı açıklamada;" Kolluk kuvvetlerimizin temel görev ve sorumluluklarında birisi de vatandaşın canını ve malını korumaktır. Bu görev yükümlüğü sebebiyle ülkemiz genelinde yaya güvenliğine, yayaların haklarına dikkat çekmek ve her yıl ülkemizde meydana gelen yaralamalı ve ölümlü trafik kazalarının önüne geçip minimize etmek için 02.10.2019 bugün “ Yaya güvenliğinin Nöbetçisiyiz”adlı etkinliğimizi ilçemizde gerçekleştirdik. Tüm sürücülerimizden istediğimiz araç başında iken daha dikkatli, duyarlı ve yaya haklarına riayet edip yaya geçitlerinde yayalarımıza öncelik tanımalarıdır. Bu duygu ve düşüncelerle etkinliğimize katılım gösteren tüm Doğankent halkına ve öğrencilerimize teşekkür ediyor, trafik kazalarının hiç olmadığı günler diliyorum. "Dedi.

Yaya Geçidi Nöbeti etkinliğine; Doğankent Belediye Başkan vekili Mustafa Balcı, AK Parti İl Genel Meclisi Üyesi Muttalip Patan, Emniyet amiri Kenan Altun, İlçe Jandarma Komutanı Oğuzhan Özturan, kamu kurumve kuruluş amirleri, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.