Vadi'nin Medya Penceresi
  • 22 Ekim 2019 Salı

Hasan Tekin’in Hayatı

Nüfusa 1928 doğumlu olarak yazılan Tekin, 1925 yılında Manastırbükü köyünde doğdu.

Hasan Tekin’in Hayatı

Babası Osmanlı Mehmet ağa oğlu Mehmet Emin, annesi Doymuş köyünden melik zade Ali Efendinin Mehmet kızı Fatmadır. Tekin; İlkokulu Harşıtta okumuştur. 

İlk olarak iş hayatına orman işletme şefliğinde yangın memuru olarak başlamıştır.  Daha sonra abisinin görevli bulunduğu Diyarbakır'a giderek bir süre çalıştıktan sonra memleketine gelerip Zonguldak iline giderek çalışmıştır. 13 yaşlarında iken babasını kaybetmesiyle birlikte üzerine dahada büyük sorumluluk düşmüş.  Askerliğini Çanakkale ilinde 3 yıl da tamamladıktan sonra tekrar memleketine dönmüş ve Hacıosmano kızı Emine kızı Saliha ile evlenmiştir. Bu evlilikten 10 çocukları olmuştur. 

1952 yılında karyolalarının Doğankent güzergahındaki yol yapım çalışmalarında işçi olarak çalışmıştır. 1970’li yıllarda minibüs alarak köylere yolcu taşımaya başlamıştır. Bu çalışması 1976 yılına kadar sürmüştür. Ortaokulun Doğankent'e gelmesiyle birlikte okul Aile Birliğinde başkan ve üye olarak çalışarak hizmetlerde bulunmuştur. 

Mütevazılığı ile tanınan Tekin, imkanları ölçüsünde birçok insana yardımlarda bulunarak iş sahibi olmasına vesile olmuştur. İlçede saman ve kahvehane esnaflığı sırasında yararlıklar göstermişti. 1992 yılının yaz ayında elim bir kaza sonucu hayata veda eden Tekin Doğankent Merkez aile kabristanlığına defnedilmiştir.